Lista aktualności Lista aktualności

„Święto Lasu” w nadleśnictwach

Lasy Państwowe w ciągu roku sadzą ogółem pół miliarda drzew, jeżeli tę liczbę podzielimy na 365 dni, następnie na 24 godziny i wreszcie na 60 minut to w końcu okaże się, że co minutę sadzi się 952 sadzonki. Stąd nazwa ogólnopolskiej kampanii "Sadzimy 1000 drzew na minutę".

8 maja 2017 w akcję włączyli się również czynni i emerytowani pracownicy Nadleśnictwa Bartoszyce oraz zaprzyjaźnieni samorządowcy i służby mundurowe. Tegoroczną powierzchnię do „społecznego sadzenia lasu" przygotowano na terenie Powiatu Lidzbarskiego w Gminie Kiwity
w leśnictwie Rogóż.

Spotkanie rozpoczęło wystąpieniem Nadleśniczego Nadleśnictwa Bartoszyce, który w słowie wstępnym nawiązał do przedwojennej tradycji obchodów „Święta Lasu" jako uroczystości promującej walory polskich lasów i przybliżającej leśnictwo społeczeństwu.

Po omówieniu szczegółów technicznych sadzenia i krótkim instruktażu BHP sadzący parami udali się „do boru", gdzie wytrwale przez nieomal trzy godziny sadzili drzewa. W tym roku były to świerki. Na zakończenie uroczystości przedstawiciele uczestników akcji odsłonili pamiątkowy słupek z tabliczką. Spotkanie zakończyło się ogniskiem.

Kilka dni wcześniej podobną akcję zorganizowało Nadleśnictwo Iława. Sadzili harcerze, młodzież z Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych w Iławie dyrektorzy i nauczyciele z lokalnych szkół i przedszkoli, członkowie kół łowieckich, przedstawiciele zakładów usług leśnych oraz lokalni samorządowcy i służby mundurowe, w tym Zakład Karny, Policja, Straż Miejska, Straż Pożarna, pracownicy oraz przyjaciele Nadleśnictwa Iława. Na terenie Leśnictwa Smolniki w ostatni piątek kwietnia zaproszeni goście, których liczba dochodziła do 120 osób, posadzili młode buki i sosny. W tym roku sadziliśmy sosny jednoroczne pochodzące ze szkółki kontenerowej, sadzonki małe ale silne, wzmocnione przez obfity deszcz podczas sadzenia. To było budujące obserwować zapał z jakim zaproszeni goście pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych włączyli się do pracy. Wspólny wysiłek zaowocował posadzeniem prawie 5 tysięcy sadzonek. Dziękujemy !!!