Lista aktualności Lista aktualności

100 Dębów Bohaterów Niepodległej

Przy stu warmińsko-mazurskich placówkach oświatowych jeszcze tej jesieni zostaną posadzone wyjątkowe dęby. Wyjątkowe, bo każdy z nich upamiętnia osoby zasłużone dla odzyskania przez Polskę Niepodległości.

W olsztyńskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się dziś (19.10.18) uroczystość podsumowująca projekt „100 Dębów Bohaterów Niepodległej”. To wspólne przedsięwzięcie Instytutu Pamięci Narodowej, Kuratorium Oświaty i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Wyhodowane w Nadleśnictwie Kudypy dęby trafią do stu szkół i przedszkoli z Warmii i Mazur.

- W tym roku obchodzimy wyjątkowy jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej i Warmińsko-Mazurskim Kuratorium Oświaty chcemy utrwalić
w społeczeństwie, a zwłaszcza wśród młodego pokolenia, nie tylko tę wspaniałą rocznicę, ale przede wszystkim wybitne postaci, które wywarły istotny wpływ na odzyskanie oraz utrwalenie niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej
– mówił podczas uroczystej gali Mariusz Orzechowski, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. - Mamy przeświadczenie, że spoczywa na nas obowiązek pozostawienia trwałego śladu celebrowania tego wspaniałego jubileuszu, jak również i pielęgnowania pamięci o tych, którym zawdzięczamy wolną i niepodległą Ojczyznę.

I dodał:

- Chcemy to uczynić przekazując dzisiaj tych 100 dębów. Każdy z nich poświęcony będzie człowiekowi, który zasłużył się dla sprawy odzyskania oraz utrwalenia niepodległości. Oczywiście wyrób gatunku drzewa nie był kwestią przypadku. Dąb jest symbolem siły, potęgi oraz trwałości. Ci, którzy przyczynili się do tego, że żyjemy dziś w Niepodległej Polsce zasługują na to, by pamięć o nich była trwała. Niech te drzewa staną się żywymi pomnikami pamięci o tych, którym zawdzięczamy 100-lecie Niepodległości.