Lista aktualności Lista aktualności

Bezpieczny wypoczynek w lesie

Zakończyły się działania kontrolne Straży Leśnej „Bezpieczny wypoczynek w lesie” przeprowadzone na przełomie lipca i sierpnia bieżącego roku na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.

 

Obecny sezon wakacyjny był i jest (trwają jeszcze wakacje) dla olsztyńskich leśników okresem wyjątkowo intensywnej penetracji terenów leśnych oraz udostępnionych i przygotowanych miejsc dla licznie przybywających turystów i wczasowiczów. Na naszych terenach przebywało między innymi prawie 6 tysięcy harcerzy (zlot ZHR z okazji 30-lecia istnienia). W dalszym ciągu pojedyncze grupy obozują jeszcze w olsztyńskich lasach. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się Ośrodek Edukacji Historyczno-Przyrodniczej „Wilczy Szaniec” w Gierłoży. Tylko miesiącu lipiec 80 tysięcy osób odwiedziło to miejsce, o 13 % więcej niż o tej samej porze ubiegłego roku. Dane nie odzwierciedlają pełnej sytuacji na obiekcie – powiedział Artur Kuczyński komendant Straży Leśnej w Nadleśnictwie Srokowo. Tyle ludzi w jednym miejscu wymaga bardzo dobrej i sprawnej organizacji aby odwiedzający nas turyści byli usatysfakcjonowani  i zadowoleni – dodał.

Tak duże zainteresowani olsztyńskimi lasami, u niektórych gości powoduje nieumiejętne korzystanie z walorów przyrodniczych terenów leśnych Warmii i Mazur , łamią obowiązujące przepisy, m. in. dokonują aktu wandalizmu, niszczą infrastrukturę turystyczną, nagminnie wjeżdżają i parkują w lesie, nielegalnie biwakują, nie wspominając o zaśmiecaniu i zanieczyszczaniu terenów i gruntów leśnych.

Stąd aktywność Straży Leśnej w okresie wakacji jest nieporównywalnie większa. W tym jak i w poprzednich latach przeprowadzone zostały działania kontrolne pod kryptonimem „Bezpieczny wypoczynek w lesie” poświęcone głównie kontroli  stanu technicznego obiektów turystycznych, parkingów, miejsc postoju, lustracji tras i ścieżek oraz ich oznakowania, miejsc masowego przebywania ludzi na obszarach leśnych oraz miejsc wyłączonych z turystyki i zabronionych wstępem – czyli ofercie Lasów Państwowych dla odwiedzających nas i wypoczywających w lasach obywateli.

Działania Straży Leśnej wspierane były przez pracowników Służby Leśnej, funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Straży Gminnej oraz Państwowej Straży Rybackiej. W wyniku czego skontrolowano miedzy innymi 107 obiektów turystycznych, 53 parkingów, 209 miejsc postoju, 126 tras i ścieżek edukacyjnych, 132 miejsc masowego przebywania ludzi na terenach leśnych, 126 miejsc wyłączonych turystyki i zabronionych.

Pod względem naruszania przepisów wewnętrznych w lasach i łamania prawa nie było tym razem różowo. Na terenie lasów zostało popełnionych 2 przestępstwa i 243 wykroczeń, z czego 56 zakończyły się mandatami karnymi. Przeważały przede wszystkim wykroczenia związane z bezprawnymi wjazdami autami do lasu. Zarejestrowano 8 przypadków zaśmiecania lasu. Niecodziennym przypadkiem było zdarzenie z 1 sierpnia br. na terenie Nadleśnictwa Ostrołęka. Kierowca jednego z pojazdów testował możliwości auta poprzez tak zwany „drift” na jednym z leśnych miejsc postojowych. Nieodpowiedzialny sprawca  będzie odpowiadał za uszkodzenie nawierzchni (ponad 1500 zł).

Generalnie przeprowadzone działania „Bezpieczny wypoczynek w lesie” potwierdziły, że stan infrastruktury turystycznej oraz atrakcje na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie są warte odwiedzenia, o czym świadczy corocznie zwiększające się zainteresowanie odwiedzających.