Lista aktualności Lista aktualności

Dianą być - spotkanie polujących kobiet w Ministerstwie Gospodarki

Delegacja pań pracujących w Nadleśnictwach Spychowo, Strzałowo i Wipsowo miała okazję uczestniczyć w bardzo ciekawym spotkaniu, które odbyło sie 14 marca w Warszawie.

W sali kopułowej Ministerstwa Gospodarki spotkało się ponad 200 pań związanych z myślistwem. Spotkanie zorganizowane zostało przez Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego. Imprezę patronatem honorowym objęli Wicepremier, Minister Gospodarki Janusz Piechociński, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa Urszula Pasławska, Prezes Naczelnej Rady Łowieckiej Andrzej Gdula oraz Łowczy Krajowy dr Lech Bloch.

Zebrani wysłuchali prezentacji na temat w wpływu łowiectwa na gospodarkę narodową. Piotr Żuchowski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, opowiadał o tym jak duży był związek kobiet z myślistwem już od pradziejów. W Polsce  kobiety stanowią  zaledwie 2 % myśliwych. W Skandynawii jest to aż 20%. Pan Sekretarz wysunął ciekawą tezę, że niewielki udział pań wśród myśliwych związany jest z faktem, iż w czasach powojennych myślistwo w Polsce było zdominowane przez służby mundurowe.

Najwięcej emocji wywołał panel dyskusyjny w którym najbardziej aktywne "myśliwe" w towarzystwie Bogusława Lindy przedstawiały różne spojrzenie na myślistwo. Dla jednych w polowaniu najważniejsze jest pozyskanie zdrowego mięsa, dla innych trofea i kontakt z naturą. Wszystkie zgodnie przyznały, że najlepiej wspominają polowania w towarzystwie swoich koleżanek - myśliwych.

Całość imprezy uświetnił koncert Muzyki Myśliwskiej w wykonaniu Zespołu Reprezentacyjnego Polskiego Związku Łowieckiego pod kierunkiem Mieczysława Leśniczaka.

Było to pierwsze tego typu spotkanie. Z ciepłej atmosfery panującej na spotkaniu oraz deklaracji uczestniczek można domniemywać, że teraz polujące panie będą spotykać się częściej.