Lista aktualności Lista aktualności

Dla lasu, dla ludzi, dla pszczół

Posadzenie 100 miododajnych lip to najlepszy sposób na wspólne uczczenie setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystości odbyły się 7-mego maja w Waplewie oraz Olsztynku, a wzięli w nich udział leśnicy z Nadleśnictw Jagiełek i Olsztynek.

Inicjatywa Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy spotkała się z dużym entuzjazmem lokalnych władz, leśników z Nadleśnictw Jagiełek i Olsztynek, a także młodzieży.
To oczywiste, że pszczoły oraz przyroda są podstawą naszej egzystencji. Bez pracy pszczół oraz zdrowego lasu i czystego powietrza nie będziemy mogli funkcjonować jako społeczeństwo  i jako naród – podkreślają pszczelarze.

Uroczystości rozpoczęły się wykładem historycznym w Szkole Podstawowej nr 2 w Olsztynku. Następnie uczestnicy udali się na ulicę Leśną, gdzie wspólnymi siłami posadzono aleję składającą się z 50 lip. Akcję sadzenia uhonorowano odsłonięciem pomnika pamiątkowego.


Podczas sadzenia obecni leśnicy zapewnili profesjonalny instruktaż.
Lipy, sadzone z tak wielkim sercem , a w dodatku w tak szczytnej idei jakim jest upamiętnienie odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę na pewno będą trwały, by za sto lat dać piękne tło do obchodów 200-lecia Niepodległej Polski – powiedział Dariusz Krzyżanowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Olsztynek.
W sytuacji, kiedy obserwujemy dramatyczny spadek liczebności populacji owadów zapylających ta inicjatywa sadzenia lip w Olsztynku i Waplewie ma szczególne znaczenie. Już Albert Einstein ostrzegał, iż "jeśli pszczoły znikną, wkrótce to samo stanie się z ludźmi". Gdyby ich zabrakło, w jaki sposób zapylałyby się kwiaty? Skąd byłyby owoce? Rośliny owadopylne stanowią prawie 80% wszystkich roślin, z tego znaczna większość zapylana jest właśnie przez pszczoły (w tym prawie 90% drzew owocowych). Te małe, niepozorne, ale bardzo pracowite owady są bezcenne dla ekosystemu naszej Planety. Nie zapominajmy, że kiedyś to las był naturalnym miejscem bytowania dzikich pszczół. Ich znaczenia nie sposób przecenić
.