Lista aktualności Lista aktualności

Do biegu, gotowi, start!

Piękna pogoda, roześmiane dzieci i aktywność na świeżym powietrzu - tak najkrócej można podsumować piąty już Bieg o Puchar Nadleśniczego Nadleśnictwa Olsztyn, zorganizowany tradycyjnie jak co roku na polanie nad Jeziorem Kielarskim.

- Szybciej! Szybciej! IIIa! IIIb! - okrzykom towarzyszyły oczywiście ogromne emocje. W zawodach udział wzięło prawie 300 dzieci z Olsztyna i powiatu olsztyńskiego. Każdy uczestnik biegu otrzymał pamiątkowy wykonany z drewna medal, na zwycięzców czekały puchary.
Jednak nie rywalizacja sportowa, a edukacja była hasłem przewodnim spotkania na Polanie Kielarskiej. Zaliczając poszczególne stacje, uczniowie musieli wykonywać najróżniejsze przyrodnicze zadania - od rozpoznawania gatunków drzew, po podpatrywanie przy użyciu lornetek ptaków żerujących nad jeziorem. Poza tym trzeba było wykazać się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa i to nie tylko w lesie. Przy stoisku Komendy Miejskiej Policji z Olsztyna dzieci odpowiadały na pytania dotyczące przepisów ruchu drogowego. Ochotnicza Straż Pożarna z Nowej Wsi sprawdzała znajomość numerów alarmowych oraz prezentowała sprzęt pożarniczy. Każde dziecko miało również okazję zapoznać się z zasadami udzielania pierwszej pomocy, a to za sprawą medyków ze stowarzyszenia "Joannici" z Lidzbarka Warmińskiego. Elementem edukacyjnym było też wypuszczenie na wolność puszczyka i myszołowa, które odzyskały zdrowie w prowadzonym przez Nadleśnictwo Olsztyn Ośrodku Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych w Dąbrówce.
- Organizujemy takie akcje by umożliwić najmłodszym kontakt z naturą, promując przy tym zdrowy tryb życia, zasady właściwego zachowania się w lesie oraz szeroko pojęte bezpieczeństwo - mówił Nadleśniczy Wojciech Abramczyk.