Lista aktualności Lista aktualności

Dyrektor przekazał dęby pamięci

Olsztyńscy leśnicy po raz kolejny wzięli udział w uroczystościach związanych z akcją „Katyń – ocalić od zapomnienia”. Tym razem Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie przekazał 18 dębów, które będą upamiętniać polskich oficerów zamordowanych w Katyniu.

Dęby, które zostaną posadzone w pobliżu warmińsko-mazurskich szkół zostały wyhodowane w Nadleśnictwie Olsztynek. Każdy z nich upamiętnia polskiego oficera zamordowanego przez sowietów. Uroczyste przekazanie drzew pamięci odbyło się 13 kwietnia 2018 w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie.

- Jestem dumny i szczerze poruszony, że olsztyńscy leśnicy po raz kolejny mają zaszczyt wziąć udział w uroczystościach upamiętniających Polaków wymordowanych przez sowiecki reżim. Przekazujemy dziś sadzonki dębów, wyhodowane na tej ziemi – w warmińsko-mazurskich lasach. Dąb jest symbolem siły, potęgi oraz trwałości. To nie przypadek, że pamięć o polskich oficerach zamordowanych przez stalinowski reżim chcemy zachować sadząc właśnie ten gatunek. Ci, którzy zginęli w Katyniu i w innych miejscach kaźni, byli uosobieniem siły i niezłomności. Dlatego pamięć o nich musi być trwała. Długowieczna, jak te dęby. Niech te drzewa staną się żywymi pomnikami pamięci o tych, którzy oddali życie za Polskę – powiedział przekazując dęby Mariusz Orzechowski, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.