Lista aktualności Lista aktualności

Grzybobranie w pełni

Od kilku dni tereny Warmii i Mazur nawiedzają opady deszczu. Przy takich warunkach pogodowych należało się spodziewać pierwszych grzybów. Pojawiły się już podgrzybki i prawdziwki.

Wczorajszy spacer w lesie leśnictwa Wadąg Nadleśnictwa Olsztyn tylko potwierdził to przypuszczenie. I stąd pochodzi okazały na zdjęciu prawdziwek. Poza tym można znaleźć kurki (pieprznik jadalny) i maślaki. Jeżeli wspomniane warunki pogodowe utrzymają się, zwiastuje to dobry sezon na zbieranie grzybów.

W związku z faktem, że wysyp grzybów wpływa na wyobraźnię zbieraczy, więcej pracy mają strażnicy leśni. Niestety, miłośnicy grzybów często nie zważając na zakaz wjazdu do lasu pojazdami silnikowymi, łamią go, parkując w niedozwolonych miejscach. Według danych Straży Leśnej z terenu Lidzbarka Welskiego (Nadleśnictwo Lidzbark) i Szczytna (Nadleśnictwo Szczytno), co najmniej kilkanaście interwencji dziennie jest związanych tylko z grzybiarzami, którzy nie przestrzegają zakazów wjazdu i parkowania. Na szczęście dla nich większość interwencji kończy się pouczeniami.

O czym pamiętamy przy zbieraniu. Zbieramy tylko te grzyby, co do których nie mamy wątpliwości, że są jadalne. Grzyby odcinamy nożem tuż przy glebie lub wykręcamy je ze ściółki. Zbieramy w koszyk albo wiaderko, aby zapobiec zaparzeniu.

O czym pamiętamy przy wjeżdżaniu do lasu. Wjeżdżamy wyłącznie w miejsca oznaczone tabliczką lub kierunkowskazem. W innym przypadku jest to wykroczenie.