Lista aktualności Lista aktualności

HIPOKRYZJA WG ANDRZEJA KRUSZEWICZA

Jakie naprawdę są nasze relacje ze zwierzętami? Czy jesteśmy fair wobec zwierząt? Z jakich powodów mleko jest tańsze od wody? Na te i wiele innych pytań odpowiedział dr Andrzej Kruszewicz, który był gościem specjalnym wczorajszego spotkania (25.10.18) zorganizowanego przez Nadleśnictwo Stare Jabłonki.

W środę w sali konferencyjnej Hotelu Anders odbyło się spotkanie edukacyjne poświęcone naszym relacjom ze zwierzętami. W rolę prowadzącego wcielił się dr Andrzej Kruszewicz, dyrektor warszawskiego zoo, weterynarz, wybitny ornitolog, podróżnik, założyciel i honorowy członek Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków. W trakcie wykładu Pan Andrzej opowiadał m.in. o szeroko pojętej relacji ludzi i zwierząt, a także uwrażliwiał nas na los zwierząt gospodarskich, laboratoryjnych, czy trzymanych dla rozrywki.

- Dostałem kiedyś maila od matki z pretensjami, że jej syn podczas wizyty w zoo był narażony na widok martwych myszy przeznaczonych na pokarm. Ale to samo dziecko w supermarkecie widzi wątroby, serca, żołądki, rozpłatane kaczki i kury. Nasze relacje ze zwierzętami można określić jednym słowem: hipokryzja - przekonywał nas w rozmowie dr Andrzej Kruszewicz.

Wystąpienie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Sala wypełniła się w całości. Wśród słuchaczy byli okoliczni mieszkańcy, uczniowie pobliskich szkół, nauczyciele oraz leśnicy.

Podsumowaniem spotkania może być motto przewodnie książki "Hipokryzja" autorstwa Andrzeja Kruszewicza brzmiące: „Prawda jest jak zebra - ani czarna, ani biała. Czasem bywa rozmyta jak odbicie zebry w wodopoju.” Do jej przeczytania gorąco zachęcamy.