Lista aktualności Lista aktualności

Historyczny zakątek w Leśnym Arboretum

W Arboretum w Kudypach 16 listopada uroczyście otworzony został „ zakątek historyczny” opowiadający o historii ziem, na których dzisiaj gospodaruje Nadleśnictwo Kudypy.

Kilka dni temu obchodziliśmy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Sposobów na świętowanie tego ważnego dnia leśnicy mieli bardzo wiele: uroczyste sadzenie drzew, biegi przełajowe, inscenizacje historyczne, liczne spotkania i konferencje.  W Arboretum w Kudypach 16 listopada uroczyście otworzony został „ zakątek historyczny” opowiadający o historii ziem, na których dzisiaj gospodaruje Nadleśnictwo Kudypy.

Spotkanie było okazją do upamiętnienia zmarłego 12 listopada 2017 roku Witolda Szumarskiego – wieloletniego opiekuna kudypskiego arboretum.  Równo rok po jego śmierci w ogrodzie odsłonięty został pamiątkowy kamień. W uroczystości wzięła udział rodzina p. Witolda, członkowie Towarzystwa Przyjaciół Lasu „ Las Kudypski”, którego czołowym działaczem był właśnie p. Szumarski oraz pracownicy Nadleśnictwa Kudypy.

Następnie uroczyście odsłonięte zostały cztery tablice historyczne opisujące dzieje Nadleśnictwa Kudypy. Na tablicach upamiętniona została historia podolsztyńskich lasów od czasów, kiedy w XIII wieku wchodziły one w skład dóbr kapituły warmińskiej aż po dzień dzisiejszy. Jedna z tablic poświęcona została jeńcom wojennym, którzy w czasie drugiej wojny światowej ciężko pracowali w znajdujących się na terenie dzisiejszego nadleśnictwa podobozach jenieckich.

Ostatnim elementem spotkania było wspólne posadzenie dębu „Rus” – potomka jednego z trzech słynnych rogalińskich dębów. Rus, który jak głosi legenda, rósł już na ziemiach polskich za czasów, kiedy słowiańskimi plemionami dowodzili bracia Lech, Czech i Rus rośnie teraz w kudypskim arboretum i mamy nadzieję że przez kolejne setki lat będzie świadkiem naszej historii.