Lista aktualności Lista aktualności

IX Święto Drwala w Spychowie

23 lutego odbyła się kolejna edycja zawodów drwali w Nadleśnictwie Spychowo.

Już po raz dziewiąty w spychowskich lasach odbyło się Święto Drwala. Jest to wydarzenie, w którym udział biorą pilarze pracujący w Zakładach Usług Leśnych, świadczących swe usługi w Nadleśnictwie Spychowo. W tym roku 12 pilarzy rywalizowało o złotą siekierę nadleśniczego, w takich konkurencjach jak: ścinka drzew, okrzesywanie, przerzynka kombinowana, przerzynka na dokładność i wymiana piły łańcuchowej. Otwarcia zawodów dokonał Zastępca dyrektora ds. rozwoju Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, dr inż. Piotr Czyżyk.

Priorytetem tego wydarzenia jest promocja BHP podczas wszelkich prac leśnych. Dlatego podczas zawodów bardzo dużą uwagę sędziowie zwracają na wyposażenie BHP, wszelkie zachowania pilarzy podczas operowania pilarką spalinową, a także poprawność wykonywania konkurencji pod kątem bezpieczeństwa.

Tegorocznym najlepszym pilarzem został Wiesław Myślak z ZUL Żubr Trzcińscy & Koźmiński, II miejsce przypadło Sylwestrowi Jurczykowi z Drewpolu, a na III miejscu znalazł się Rafał Szmigiel, również z ZUL Żubr, który został najbezpieczniej pracującym drwalem tegorocznego Święta Drwala. Tym samym Zakład Usług Leśnych Żubr Trzcińscy & Koźmiński wygrał w klasyfikacji na najlepszy ZUL.

Dzięki sponsorom żaden zawodnik nie opuścił zawodów z pustymi rękami, a dla publiczności organizatorzy przeprowadzili tzw. „Wielobój Drwala”, czyli konkurencje sprawnościowe np. rzut gumofilcem do celu, rąbanie siekierą, czy zrywka wałka na czas. Ponadto można było zwiedzać stoiska promujące sprzęt leśny oraz wyposażenie BHP.

Ważnym i widowiskowym punktem programu był również pokaz zrywki nasiębiernej, wykonany przez obecnego Wicemistrza Świata Operatorów Forwarderów (Forwarder World Cup 2017) oraz dwukrotnego Mistrza Polski (2014, 2016) Kamila Kaczyńskiego z ZUL „B.Skłodowska, D.Kaczyński”, który także świadczy usługi w Nadleśnictwa Spychowo.