Lista aktualności Lista aktualności

Jesteśmy z Wami już 2 lata!

Miło nam zakomunikować, że właśnie minęły dwa lata od pojawienia się na naszej stronie pierwszego artykułu o grzybach. Tworząc cykl "grzybowy" chcieliśmy Wam pokazać gatunki grzybów mniej znane, często o przedziwnych kształtach, czy rosnące zimą lub wiosną. Udało się! Odzew od Was przerósł nasze oczekiwania. Nasz cykl jest rozpoznawalny w całej Polsce, a kolejne "odcinki" wyczekiwane przez wiernych Czytelników. DZIĘKUJEMY WAM za to, że jesteście z nami, za przesłane wiadomości i telefony z wyrazami sympatii.

Minęły dwa lata od początku mojej misji tutaj. Nie wiem, ilu ludzi udało mi się „zarazić” grzybami, wiem, że na pewno w ich gronie znaleźli się leśnicy Anna i Łukasz, co mogę sobie poczytywać za zaszczyt. 
Z okazji rocznicy udałem się śladami fotek z początkowych artykułów.

Soplówki bukowe mają się dobrze:

Znalazłem następne ich stanowisko:

Soplówka jeżowata jest na swoim miejscu:

To samo mogę napisać o gwiazdoszach frędzelkowanych:

oraz podgrzybkach tęgoskórowych:

Poza rocznicową trasą znalazłem owocnik bardzo ciekawego i rzadkiego grzyba (jest na czerwonej liście!), którego już przedstawiałem, lecz po kilku latach mam aktualne zdjęcia; oto przed Państwem zębniczek północny. Na pierwszy rzut oka podobny do wyblakłego żółciaka siarkowego, drugi rzut oka (pod spód kapeluszy) rozwiewa wątpliwości – hymenofor jest kolczasty. To dość pokaźne indywiduum, wymiary ok. 40 x 30 cm:

Łupem mojego obiektywu padły również łuskwiaki złotawe:

oraz urocze borowiki:

Zawsze godne uwiecznienia są także monetki bukowe; ktoś napisał, że urzekają „eleganckim wyglądem”:

Wracając do domu uświadomiłem sobie, że oprócz tych borowików nie mam nic na (obiecany małżonce) sos grzybowy, wobec czego połakomiłem się na młode opieńki:

oraz, również młodziutkie, purchawki gruszkowate:

(na marginesie – znajomi zajadali się purchawkami, nawet wtedy, gdy dowiedzieli się co jedzą).

                                                                                                            Grzybnięty