Lista aktualności Lista aktualności

Kosztowne wyrzucanie śmieci do lasu

W ostatni weekend strażnikom leśnym z Nadleśnictwa Mrągowo udało się ustalić sprawców zaśmiecenia parkingu leśnego przy trasie Mrągowo - Piecki a później terenu nad Jeziorem Piłakno.

W konsekwencji nałożone wysokie mandaty karne (500 zł i 1000 zł) boleśnie uświadomiły tym osobom, że nie ma i nie będzie przyzwolenia na zaśmiecanie polskich lasów – mówi Tadeusz Nosek komendant posterunku Straży Leśnej. - Jednocześnie zapraszamy wszystkich chętnych do odwiedzania lasu, lecz prosimy o korzystanie z uroków przyrody zgodnie z przepisami – dodaje.

W 2016 roku na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie zostało ukaranych 85 sprawców nielegalnego wyrzucania śmieci do lasu, z czego na 69 osób nałożono mandaty karne na prawie 13 tys. złotych, a przeciwko 3 skierowano wnioski o ukaranie do sądu.

Co roku Lasy Państwowe borykają się z problemem zaśmiecania terenów i gruntów leśnych. Szczególnie w okresie wiosennym sporo odpadów trafia do naszych lasów. Tylko w 2016 roku nadleśnictwa nadzorowane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Olsztynie wydały kwotę 1,3 mln złotych na uprzątnięcie 8,4 tys. metrów sześciennych odpadów. Na tym tle zwalczanie tego procederu jest uciążliwe, lecz coraz częściej udaje się ustalić sprawców tych czynów.