Lista aktualności Lista aktualności

Koziołek „Kazik” uratowany przez leśników

O dziwnie zachowującej się od kilku dni sarnie pracowników Nadleśnictwa Kudypy poinformowali mieszkańcy podolsztyńskiej miejscowości Siła. Po udaniu się we wskazane miejsce okazało się, że koziołek ( młody samiec sarny) rzeczywiście potrzebuje pomocy.

Na polu, zaledwie kilka metrów od drogi błąkała się młoda sarna. Na widok zbliżającego się człowieka nie wykazywała żadnych oznak zaniepokojenia – To właśnie zwróciło naszą uwagę, że coś z tym zwierzakiem musi być nie tak, w normalnych warunkach zdrowa sarna dawno by uciekła – wspomina Piotr Sambor, pracownik nadleśnictwa. I rzeczywiście zwierzę pozwoliło bez żadnego problemu do siebie podejść. Szybkie oględziny wykluczyły wszelkie urazy zewnętrzne, ale koziołek był wyczerpany i prawdopodobnie odwodniony.

Szybko postanowiono, że sarnę najlepiej przewieźć do prowadzonego w sąsiednim nadleśnictwie Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Napromku. Pozostawienie jej w stanie, w którym się znajdowała na polu sprawiłoby, ze bardzo łatwo mogła stać się celem leśnych drapieżników, wałęsających się psów lub po prostu spowodować kolizję na pobliskiej drodze.

Kazik, bo takie imię szybko nadano koziołkowi, został przetransportowany do Napromka. Tam pod opieką leśników z Nadleśnictwa Olsztynek nabiera sił i wraca do zdrowia. Mamy nadzieję, że okres rekonwalescencji nie będzie długi i sarna wkrótce wróci do lasu.