Lista aktualności Lista aktualności

Kurki pokazały się wreszcie na Warmii

(6.06.2019) Popołudniowy spacer przyniósł nieoczekiwane odkrycie. W lesie Nadleśnictwa Olsztyn pokazały się popularne kurki.

Kilka dni upałów i trochę deszczu zwiastuje początek sezonu na zbieranie jednego z najbardziej rozpoznawalnego i smacznego gatunku. Za kilka dni można będzie już je zebrać.

Pieprznik jadalny (Cantharellus cibarius Fr.) – gatunek grzybów z rodziny pieprznikowatych (Cantharellaceae). Znany też jako kurka żółta, lisiec, pieprzyk jadalny, kurek, pieprznik pospolity, lisiczka, pieprznik gąska, stągiewka jadalna... Kapelusz o średnicy 1-12 cm. U młodych owocników, jak na opublikowanych zdjęciach, guzikowaty, okrągłego kształtu, później wypukły z podwiniętym brzegiem, a u starszych okazów rozpostarty               i lejkowaty. Barwy jasnożółtej do pomarańczowożółtej. W Polsce jest pospolity i należy do najczęściej występujących grzybów leśnych. Rośnie w naszych lasach liściastych i iglastych, często na piaszczystych, kwaśnych glebach. Jest jadalny, ceniony jest ze względu na aromat, smak oraz twardość i chrupkość owocników. Do spożycia zaleca się młode, zdrowe owocniki. Występuje najczęściej od czerwca do listopada.