Lista aktualności Lista aktualności

Leśnicy pamiętają o tych, którzy odeszli

Zbliżająca się Uroczystość Wszystkich Świętych, to nie tylko czas porządkowania grobów ale także czas pamięci, zadumy, wspomnień i refleksji nad tymi, których już z nami nie ma.

Listopad w Polsce dla większości z nas jest czasem zadumy i refleksji. Pogoda nie rozpieszcza, a przyroda powoli przygotowuje się do zimowego wyciszenia. Jesienią wracając do wspomnień odwiedzamy cmentarze, gdzie porządkujemy groby i zapalamy znicze. Tradycja polska jest szczególnie związana z Uroczystością Wszystkich Świętych, a pamięć o nich leży w naszej kulturze.

Miejsca pochówku bliskich otaczamy czcią ze względu na szacunek do zmarłych, którzy tam spoczywają. Poza cmentarzami znajdującymi się przy kościołach, istnieją również mogiły mniej znane, odwiedzane rzadziej lub często też zupełnie zapomniane. Mowa o tych, które spotkać można przemierzając ostępy leśne. Chociaż kontakt z lasem wyzwala w nas uczucie odprężenia i harmonii, a samo miejsce kojarzy się oazą spokoju, gdzie podziwiać możemy piękno przyrody. Las jest przy tym  również świadkiem historii, miejscem tragicznych zdarzeń z przeszłości. Wplecione w leśny krajobraz mogiły, cmentarze rodzinne, pojedyncze groby -  to milczące świadectwo dawnych czasów.

Spacerując po lesie, zdarza się nam natrafić na leśne mogiły. Warto zatrzymać się na chwilę, zwolnić tempo i  zapalić znicz na znak uczczenia pamięci osób tam spoczywających. Tak jak to robią leśnicy. Na przykład w Nadleśnictwie Jagiełek to już wieloletnia tradycja, że pracownicy wspólnymi siłami porządkują zabytkowy cmentarz z okresu I wojny światowej. Tak również stało się w tym roku, 30 października pracownicy uporządkowali cmentarz zlokalizowany na terenie Leśnictwa Jagiełek. Na zakończenie wszyscy uczestnicy wspólnie zapalili symboliczne znicze oraz uczcili ciszą i modlitwą pamięć poległych żołnierzy.

Pracownicy Nadleśnictwa Jagiełek w tym szczególnym okresie pamiętają także o leśnikach, którzy odeszli już z tego świata. Pamięć o nich pozostanie na zawsze a zapalone znicze na ich grobach niech symbolizują dopuszczenie zmarłych do wiecznego światła, jakim jest życie wieczne. Pielęgnowanie miejsc pamięci jest bardzo ważne nie tylko ze względów moralnych czy tradycji ale także zachowania historii dla kolejnych pokoleń.