Lista aktualności Lista aktualności

Nauczyciele poszli w las

Publikacja Lasów Państwowych „Z lasem przez cały rok” posłużyła za kanwę warsztatów terenowych dla nauczycieli ze szkół znajdujących się na terenie nadleśnictwa. Wspólnie uczyliśmy się wykorzystywać gry i zabawy w lesie do promowanie edukacji terenowej.

Las to miejsce edukacji, las to również narzędzie edukacji i pomoc dydaktyczna. Z takim przekonaniem wyjechali uczestnicy sobotnich, wiosennych warsztatów terenowych zorganizowanych przez Nadleśnictwo Olsztynek. Co bardzo istotne, byli to nauczyciele z małych miasteczek i wsi gdzie las często jest na wyciągnięcie ręki.

Warsztaty tym razem prowadziliśmy w leśnym tandemie: edukatorka  oraz specjalista do spraw hodowli lasu, dlatego program był dynamiczny w każdym calu. Nie zabrakło informacji o Lasach Państwowych, ale również gier i zabaw ruchowych. Nauczyciele zamieniając się rolami wykonywali  ćwiczenia sensoryczne. Okazało się, że są niezwykle spostrzegawczy dzięki czemu  udało się znaleźć niepozornego brązowego grzybka – szyszkówkę świerkową!

Nauczyciele zaskoczeni byli jak wiele możliwości daje niewielki kawałek lasu i ile zróżnicowanych zajęć można przeprowadzić na tym samym, na pozór zwyczajnym, kawałku lasu.