Lista aktualności Lista aktualności

Nie wystarczy wybudować…

Gimnazjaliści poznają przyrodę przez działanie. Tym razem przyszedł czas na wiosenne porządki w owadzich hotelach.

Na zajęciach ekologicznych pod uczniowie I i II klasy Gimnazjum im. Żołnierza Polskiego w Durągu rozpoczęli „remonty" domków dla owadów przygotowanych ubiegłej jesieni. Uczniowie uzupełnili brakujące gałązki, patyki, trzcinę oraz sprzątnęli okolicę. Prace budowlane i remontowe odbywały się przy wsparciu miejscowego leśniczego Leśnictwa Durąg Albina Sobczyńskiego.

Pomagając owadom w zasiedleniu chcieliśmy stworzyć środowisko zróżnicowane biologicznie oraz podnieść estetykę i funkcjonalność terenu wokół szkoły –tłumaczy Agnieszka Kocik Zakrzewska, opiekuna Koła Ekologicznego.

Gimnazjaliści doskonale wiedzą, że ich działania po pierwsze przyczynią się do poprawy stanu populacji owadów zapylających jak również wielu pożytecznych gatunków z grupy drapieżników, po drugie owadzie hostele dadzą szansę dokonanie wielu fascynujących obserwacji entomologicznych a po trzecie wymyślanie i budowanie owadzich domków to świetna zabawa.

Uczniowie  Gimnazjum im. Żołnierza Polskiego w Durągu walczą o Certyfikat Szkoły Przyjaznej Środowisku, trzymajmy za nich kciuki!

Kto mieszka w owadzich hotelach?
Pszczoły samotnice, niektóre osy i bombusy (trzmiele i trzmielce) nie mieszkają gromadnie ulach dlatego są częstymi lokatorkami przygotowanych przez na schronień. Samotne pszczoły nie produkują miodu i nie żądlą, jednak zapylają więcej kwiatów niż pszczoły miodne. Hotele są zarazem siedliskiem owadów drapieżnych, które kontrolują ilość niechcianych owadów.
Dlaczego budujemy hotele?
Z powodu zmian w otoczeniu, postępującej urbanizacji , mody na płaskie trawniki oraz nowoczesne budownictwo z wielkiej płyty ze szczelnymi tynkami tracimy bezpowrotnie naturalne siedliska dla wielu owadów. Budujemy mieszkania zastępcze ,żeby nie stracić takich gatunków jak murarka czy lepiarka bezpowrotnie.