Lista aktualności Lista aktualności

Odkryjmy historię ukrytą w drewnie

Odkryjmy historię ukrytą w drewnie” – pod takim tytułem już po raz VII Nadleśnictwo Srokowo zorganizowano Warsztaty Rzeźbiarski.

Od 4 – 9 września w Wilczym Szańcu na terenie Byłej Wojennej Kwaterze Hitlera w Gierłoży w okowach historii tworzyło
10 artystów z Polski, Niemiec i Białorusi. Przez cały tydzień tworzyli i prezentowali oni sztukę rzeźbienia w drewnie. Podczas warsztatów stanowiska rzeźbiarzy odwiedziło 8 tys. turystów, a z zajęć edukacyjnych realizowanych podczas warsztatów przez Nadleśnictwo Srokowo skorzystało ok. 150 uczniów szkół z powiatu kętrzyńskiego.Uroczyste podsumowanie i podziękowanie zarówno artystom jak i sponsorom odbyło się 9 września w Wilczym Szańcu. Podczas podsumowania na szczególną uwagę zasługuje wykład pana Jarosława Zarzeckiego, prezentujący historię rozminowania Byłej Wojennej Kwatery Hitlera w Gierłoży przez oddziały saperów Wojska Polskiego. To właśnie to wydarzenie zamierzchłej historii stało się inspiracją dla zaproszonych rzeźbiarzy. Nie mniejsze emocje w wśród zaproszonych gości wzbudziły zawody o Puchar Nadleśniczego Nadleśnictwa Srokowo w szybkim rzeźbieniu. Decyzją powołanej komisji wygrała rzeźba łącząca praktyczność z artyzmem przedstawiająca łosia w formie ławki autorstwa pana  Wladimira Chikvina.

Zwieńczeniem pracy artystów były rzeźby przedstawiające ciężką i niebezpieczną pracę saperów rozminowujących pola minowe wokół Wilczego Szańca. W latach 1946- 1955 rozminowali oni łącznie 54 000 min różnego typu. Wykonane rzeźby wzbogaciły miejsce upamiętniające pracę saperów stając się nową atrakcją Wilczego Szańca.