Lista aktualności Lista aktualności

Olsztyńska choinka już wyjechała z lasu

Ma prawie 20 metrów wysokości, jest gęsta i ma piękny, symetryczny pokrój – to najkrótszy opis świerka, który w tym roku ozdobi Centrum Olsztyna. W wyborze miejskiej choinki, jak zwykle nieocenieni okazali się leśnicy. Tym razem z Nadleśnictwa Kudypy. Świerk wyjechał z lasu 29 listopada, a już na początku przyszłego tygodnia będą mogli go podziwiać w pełnej krasie mieszkańcy Olsztyna.

 

Świerk, który stanie przed olsztyńskim ratuszem ma około 40 lat. Rósł na skraju lasu w Leśnictwie Szeląg w podolsztyńskim Nadleśnictwie Kudypy. Jest to gatunek, który lubi wilgotne siedliska. Jak się okazuje wybór najpiękniejszego drzewa nie był łatwy. - Ważny był odcień zieleni, gęstość i oczywiście symetryczny pokrój świerka – tłumaczą leśnicy z Nadleśnictwa Kudypy.

W nadleśnictwach nadzorowanych przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Olsztynie sprzedaż choinek rozpocznie się w połowie grudnia. W tym roku olsztyńscy leśnicy przygotują na sprzedaż ponad 11 tysięcy choinek. Cena za dwumetrowe drzewko to około 30 zł. Co ważne, leśnicy zapewnią także możliwość samodzielnego wyboru drzewka. W Nadleśnictwie Kudypy w ostatni weekend przed Bożym Narodzeniem będzie można przyjechać na plantację świerkową i samodzielnie wybrać i ściąć świerka, który zostanie naszą choinką. Taka forma sprzedaży cieszyła się w zeszłym roku bardzo dużym powodzeniem.

 

Najpopularniejszym gatunkiem drzewa, które w grudniu gości w naszych domach w charakterze choinki pozostaje świerk. Zanim jednak 2,5-metrowe drzewko zostanie ścięte i przyozdobione mija 10 lat. Choinka naturalna ma nad sztuczną tę przewagę, że nie będzie rozkładać się kilkaset lat i zanieczyszczać środowiska.