Lista aktualności Lista aktualności

Orientuj się!

Trwa jesień – czas leśnych spacerów i grzybobrania, podczas których nietrudno jest stracić orientację. Co zrobić, gdy każde drzewo, krzew i droga wyglądają podobnie? Oto kilka porad, jak nie zgubić się w lesie.

Pewnie wielu z czytelników natknęło się na stojące przy drogach leśnych kamienne słupki
z oznaczeniem liczbowym. Są to tak zwane słupki oddziałowe.

Powierzchnia lasów podzielona jest na fragmenty zwane oddziałami. Każdy oddział posiada unikalny numer, po którym leśnicy mogą go szybko rozpoznać. Numeracja jest oznaczona w terenie przy pomocy właśnie słupków oddziałowych na skrzyżowaniu granic oddziałów. Dzięki nim nie tylko dowiemy się, w którym oddziale się znajdujemy, ale też określimy strony świata. Kierunek północny wskazuje krawędź słupka pomiędzy dwoma najniższymi numerami.

Niezwykle szczegółową leśną bazą danych mapowych, bez względu na formę własności jest portal internetowy Bank Danych o Lasach. Funkcjonuje on także w wersji aplikacji mobilnej mBDL dostępnej za darmo w Sklepie Play, którą warto zainstalować na swoim smartfonie zanim wybierzemy się do lasu. Ma ona dostęp do interaktywnych map polskich lasów, a dzięki modułowi GPS możemy szybko zlokalizować swoją pozycję, pobliskie oddziały, drogi leśne czy odczytać współrzędne. Pomoże nam
to odzyskać orientację w terenie.

Jeśli te sposoby zawiodą, możemy spróbować określić kierunki po pozycji słońca. Mchom i porostom ufać odradzamy – często porastają inną niż północną część drzewa.