Lista aktualności Lista aktualności

Leśni śmieciarze niestety wciąż aktywni

Tylko w ubiegłym roku na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie ukarano 73 sprawców zaśmiecania lasów. Nawet wysokie mandaty nie zniechęcają sprawców wykroczeń.

W poniedziałek 21 stycznia br. ktoś wyrzucił kilka worków śmieci do lasu leśnictwa Wola (Nadleśnictwo Mrągowo), niedaleko Świętej Lipki. Jakież było zdziwienie Strażników Leśnych, którzy przeglądając zawartość worków natrafili na różne materiały i dokumenty z danymi osobowymi, a także dyplomy za zajęcie wysokich miejsc konkursowych w lotach gołębi. - To w zasadzie ułatwiło odnalezienie sprawcy. Okazało się, że jeden z mieszkańców gminy Reszel porządkując posesję u swojego ojca pozostałości skrzętnie zapakował w worki i wyrzucił do lasu – powiedział Tadeusz Nosek komendant posterunku Straży Leśnej w Nadleśnictwie Mrągowo. - Nierozważny, delikatnie mówiąc, śmieciarz został ukarany 500 złotowym mandatem karnym – dodał Nosek.

A już następnego dnia ci sami strażnicy leśni natknęli się na kolejne znalezisko. Podczas patrolowania lasu leśnictwa Grzybowo odnaleźli samochód osobowy, który był doszczętnie spalony i pozbawiony tablic rejestracyjnych. Czynności w tej sprawie przekazano lokalnej Policji. Jeżeli nie znajdzie się właściciel to koszty uprzątnięcia poniosą leśnicy z Mrągowa. Ponad 1,4 mln zł wydano w 2018 roku na terenie olsztyńskiej dyrekcji Lasów Państwowych na porządkowanie lasów po „miłośnikach” zaśmiecania.