Lista aktualności Lista aktualności

Spokojnie, to tylko pielęgnacja

Uspokajamy mieszkańców Pieczewa i dementujemy plotki: las przy ulicy Nienackiego nie zostanie wycięty. Trwają tam jedynie zabiegi pielęgnacyjne – usuwane są drzewa chore i zagrażające bezpieczeństwu spacerowiczów.

Leśnicy prowadzą gospodarkę leśną na gruntach Skarbu Państwa i starają się przy tym w jak największym stopniu udostępniać las społeczeństwu. Aby było to możliwe, niezbędnym jest dbanie o stan sanitarny lasu, czyli usuwanie są drzewa chorych i zagrażających bezpieczeństwu. Z taką sytuacją mamy obecnie do czynienia w lesie przy ulicy Nienackiego na Pieczewie, gdzie Nadleśnictwo Olsztyn realizuje standardowe zabiegi gospodarcze. Mają one na celu przede wszystkim pielęgnację istniejącego lasu. Podczas takich prac usuwane są jedynie drzewa chore, spróchniałe, mające niekorzystny wpływ na pozostałe lub zagrażające bezpieczeństwu mieszkańców osiedla i osób korzystających z leśnych duktów. Drzewa zdrowe, najbardziej witalne, pozostawiane są do osiągnięcia naturalnej dojrzałości. Powyższe zabiegi są zabiegami planowymi, ujętymi w Planie Urządzenia Lasu. PUL to dokument na którym według ustawy o lasach opiera się gospodarka leśna prowadzona w nadleśnictwie. Plan zatwierdzony został przez Ministra Środowiska. Wcześniej jednak jego treść poddano konsultacjom społecznym, by po zatwierdzeniu obowiązywał przez następnych 10 lat.

Na powierzchni, gdzie obecnie prowadzone są cięcia obowiązuje ZAKAZ WSTĘPU. Osoby korzystające na co dzień z tego kawałka lasu proszone są o przestrzeganie zakazu oraz odrobinę cierpliwości. Prace w najbliższych dniach zostaną zakończone, a „świeżo wypielęgnowany” las stanie się bezpieczniejszy i bardziej dostępny. Codzienne wędrówki, spacery, treningi staną się jeszcze przyjemniejsze, co niewątpliwie wpłynie korzystnie na samopoczucie osób przemierzających tamtejsze ostępy leśne.