Lista aktualności Lista aktualności

Święto plonów z leśnym akcentem

W niedzielę w skansenie w Olsztynku gościły tłumy gości z całego regionu. Okazją były Dożynki Wojewódzkie 2017. To wielkie święto i ukoronowanie wysiłku ludzi których praca związana jest z płodami ziemi. Z darami przyrody związana jest również praca leśników o czym mówili leśnicy z Nadleśnictwa Olsztynek w ich punkcie edukacyjnym „Las w Szkatułce”. Stoisko promocyjne przygotowało też Nadleśnictwo Jagiełek.

Leśnicy z Olsztynka promowali m.in. Projekt Rozwojowy Lasów Państwowych „Zdrowa żywność z polskich lasów”. Projekt ma na celu podkreślenie, że las w swoim bogactwie i różnorodności usług ekosystemowych jest również naturalną fabryką najzdrowszej żywności. Święto plonów było doskonałą okazję do poczęstowania naszych gości produktami wytworzonymi z  darów lasu. Odwiedzający mogli spróbować  dziczyzny, jagodzianek oraz leśnego miodu.


W mobilnym punkcie edukacyjnym „Las w Szkatułce” olsztyneccy leśnicy podkreślali wagę i rolę jaką odkrywa w przyrodzie woda. Bez wody przecież nie byłoby obfitych, dożynkowych plonów. Rolnicy doskonale wiedzą jak ważną rolę odgrywa woda, zarówno w lesie jak i w produkcji rolniczej.To była doskonała okazja do rozmów o tym, co każdy z nas może zrobić dla poprawy bilansu wodnego i zatrzymania jak najwięcj wody w tzw. małym obiegu, czyli w zasobach wody słodkiej. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszyła się mapa turystyczna Nadleśnictwa Olsztynek, co jest dowodem na rosnące znaczenie poza produkcyjnych funkcji lasu. O atrakcje w olsztyneckim skansenie zadbało też Nadleśnictwo Jagiełek. Oprócz rozpoznawania ptaków i grzybów leśnych można było uczestniczyć w wielu ciekawych konkurencjach przyrodniczych. Nie zabrakło również oryginalnych nagród dla najbardziej wytrwałych uczestników konkursów. Na zakończenie każdy mógł wykazać się szczegółową wiedzą na temat leśnych owoców i ich zdrowotnych właściwości. Na zwycięzców czekały pyszne konfitury przygotowane z naszych zdrowych i pysznych owoców leśnych.

Dożynki rozpoczął korowód oraz msza święta na scenie Amfiteatru Muzeum Budownictwa Ludowego. Następnie zaprezentowano tradycyjny obrzęd dożynkowy, podczas którego obtańczono wieniec dożynkowy oraz podzielono chleb z tegorocznych plonów. Na stoiskach nie zabrakło rękodzieła z drewna i innych drewnianych cud i cudeniek, co jest doskonałym dowodem na to ,że polskie drewno jest inspiracją dla ekologicznego stylu życia.