Lista aktualności Lista aktualności

Tereny leśne inspiracją do szkoleń i ćwiczeń innych służb

Systematyczne ćwiczenia i szkolenia budują najlepsze rozwiązania w przypadkach udzielania pierwszej pomocy, ratowania życia ludzkiego, a także zachowania się w takich i podobnych sytuacjach. Szczególnie jest to istotne w lasach, gdzie wraz ze wzrostem temperatur, zwiększa się penetracja terenów leśnych. I wzrasta prawdopodobieństwo zdarzeń.

W dniach 9-10 maja bieżącego roku na terenie leśnictwa Mała Wola (Nadleśnictwo Górowo Iławeckie) odbyła się jedna z konkurencji XVI Mistrzostw Warmii i Mazur              w Ratownictwie Medycznym 2018 roku. Dwadzieścia jednostek Pogotowia Ratunkowego, w tym dwie z Ukrainy uczestniczyły w tym przedsięwzięciu.
A scenariusz przewidywał zasłabnięcie w godzinach nocnych jednego z wędkarzy wypoczywającego nad miejscowym jeziorem (fantom), do którego inny (w tej roli jeden ze strażników leśnych) turysta wezwał medyczne służby ratownicze.
Następnie konkurencja przenosiła się na dwa odrębne stanowiska z fantomami, gdzie ratownicy „na szczęście” doskonalili udzielanie pierwszej pomocy.
Takie ćwiczenia to także poligon doświadczalny dla nas samych, leśników, gdzie często wykonywane przez nas zadania powodują, że jesteśmy najczęściej jednymi z pierwszych osób, które mogą i muszą prawidłowo zachować się w podobnych sytuacjach – powiedział Piotr Koć komendant posterunku Straży Leśnej. Nasz posterunek oraz miejscowy podleśniczy miał kluczowy udział w zbudowaniu realizmu pozorowania akcji medycznej oraz zapewnieniu bezpieczeństwa uczestników – dodał.
A trzeba pamiętać, że co roku dziesiątki tysięcy osób aktywnie spędza czas w lasach, a pierwsza pomoc może być udzielana prze leśników.