Lista aktualności Lista aktualności

Watykan: Choinka z Mazur już zapalona

7 grudnia na placu Świętego Piotra papież Franciszek zapalił lampki na choince, która do Watykanu przyjechała z Puszczy Rominckiej na Mazurach. W uroczystości wzięli udział polscy leśnicy, także z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.

Świerk, który stał się watykańską choinką nie jest oczywiście przypadkowym drzewem. – Wspólnie z biskupem diecezji ełckiej Jerzym Mazurem wybieraliśmy go w zeszłym roku. Porównywaliśmy jedenaście drzew i zgodnie uznaliśmy, że ten jest najpiękniejszy – opowiada dr inż. Piotr Czyżyk, obecnie Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, a wcześniej dyrektor RDLP w Białymstoku.

Podczas audiencji Papież Franciszek poświęcił przywiezione przez olsztyńskich leśników nasiona takich gatunków drzew jak świerk, lipa i dąb. Zostaną z nich wyhodowane sadzonki, które leśnicy będą sadzić na specjalne okazje.

 

Watykańska choinka pochodzi z Nadleśnictwa Gołdap (RDLP w Białymstoku) na Warmii i Mazurach. Leśnicy z Warmii i Mazur, którzy są obecni w Rzymie wzięli też udział w audiencji, której udzielił im papież Franciszek. Świerk z Mazur to drugie w historii drzewo z Polski, które stanęło na placu Świętego Piotra. 20 lat temu darem dla Jana Pawła II był świerk pochodzący z Zakopanego. Drzewo z Mazur, które podziwiać można obecnie w Watykanie to symboliczne podziękowanie za 25-lecie nowych struktur Kościoła w Polsce – w tym powstanie przed ćwierćwieczem diecezji ełckiej.