Lista aktualności Lista aktualności

XI Warmiński Konkurs Wabienia Jeleni im. Tadeusza Madeja

Już po raz jedenasty, tradycyjnie w pierwszą sobotę września, w Nadleśnictwie Nowe Ramuki odbył się Konkurs Wabienia Jeleni im. Tadeusza Madeja.

 Tegoroczny konkurs został zorganizowany przez Nadleśnictwo Nowe Ramuki, Stowarzyszenie Przyrodnicze "Puszcza Ramucka" oraz Zarząd Okręgowy PZŁ w Olsztynie, pod honorowym patronatem Dyrektora Regionalnej Dyrekcji w Olsztynie dr inż. Piotra Czyżyka.  Wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym przez: Gazetę Olsztyńską, Radio Olsztyn, TVP Olsztyn i Naszego Olsztyniaka. Konkurs jest dedykowany pamięci długoletniego nadleśniczego Nadleśnictwa Nowe Ramuki Tadeusza Madeja, pasjonata łowiectwa, który zginął na polowaniu wiele lat temu.


W bieżącym roku w szranki konkursu stanęło 20 zawodników - leśników, myśliwych i przyrodników. Wszyscy to pasjonaci przyrodniczego misterium, jakim jest okres godowy jeleni - rykowisko.
Zawodnicy niewidoczni dla sędziów i publiczności, anonimowi tylko z rozlosowanymi numerkami naśladują różne głosy wydawane przez jelenie w okresie godowym. W pierwszym etapie konkursu wszyscy naśladowali trzy głosy: młodego byka, byka stadnego oraz tzw. gon. Komisja sędziowska w składzie: Marek Trędowski - przewodniczący, Andrzej Misiak i Paweł Nachaczewski - wielokrotni laureaci różnych konkursów wabienia w tym mistrzostw Polski i Europy, wytypowała do drugiego etapu pięciu najlepszych wabiarzy, którzy w drugim etapie naśladowali cztery głosy: starego byka, byka stadnego, gon i wyzwanie do walki. W tym roku laureatami zmagań zostali:

I miejsce Tomasz Gurzyński
II miejsce Krzysztof Marczak
III miejsce Ryszard Kuprewicz
IV miejsce Marcin Zega
V miejsce Jan Szkiłądź

Kilkuset widzów, którzy obserwowali tegoroczne zmagania wybrało swojego faworyta - nagrodę publiczności zdobył Jan Szkiłądź. W trakcie konkursu promowana była zdrowa żywność z polskich lasów - wyroby z dziczyzny.

W przerwie pomiędzy etapami konkursu zaprezentowano publiczności różne rasy psów myśliwskich, wręczone zostały uprawnienia selekcjonerskie świeżo upieczonym selekcjonerom, a po zakończeniu zmagań sędziowie  zaprezentowali kunszt wabienia. Wszyscy widzowie byli pod wrażeniem ich umiejętności.