Lista aktualności Lista aktualności

Zostań opiekunem rybołowa!

Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych zaprasza do współpracy w ramach projektu LIFE „Ochrona rybołowa Pandion haliaetus na wybranych obszarach SPA Natura 2000 w Polsce”.

Poszukujemy wolontariuszy do pełnienia funkcji opiekunów stanowisk rybołowów, osób z zainteresowaniami ornitologicznymi, szczególnie z doświadczeniem w zakresie ochrony i rozpoznawania ptaków szponiastych.

Przyszli opiekunowie stanowisk powinni spełniać następujące warunki:

  • mieszkać w jednym z powiatów objętych przez projekt (myśliborski, choszczeński, olecki, węgorzewski, strzelecko-drezdenecki, szczycieński, białogardzki, czarnkowsko-trzcianecki, piski, gryfiński, międzychodzki, nidzicki, olsztyński, obornicki, mrągowski, wałecki, policki);
  • posiadać własny środek transportu.

Preferowane są osoby związane z służbami ochrony przyrody, środowiskami rybackimi, organizacjami pozarządowymi lub pracownicy miejscowych nadleśnictw.

Do zadań opiekunów będzie należało między innymi:

  • czuwanie nad bezpieczeństwem miejsc lęgowych,
  • informowanie o zmianach na terenach łowisk rybołowów,
  • informowanie służb ochrony przyrody, miejscowych nadleśnictw oraz zespołu projektu o wszelkich zagrożeniach dla ptaków i lęgów na terenie ostoi rybołowów.

Opiekunowie, po przeprowadzonej weryfikacji, zostaną członkami Sieci Opiekunów Stanowisk Rybołowów powołanej przez dyrektora generalnego Lasów Państwowych.

Dla członków Sieci Opiekunów przeprowadzone zostaną szkolenia i warsztaty prowadzone przez ekspertów ornitologów, w czasie których omówione zostaną dokładne warunki funkcjonowania sieci.

Współpraca w ramach projektu z ornitologami i leśnikami może być pasjonującym doświadczeniem i okazją do bezpośredniego udziału w ochronie rybołowa.

Zgłoszenia w formie krótkiego opisu doświadczenia oraz uzasadnienie swojej kandydatury prosimy przesyłać do 27 lipca tego roku na adres e-mail: monika.slusarska-czuber@lasy.gov.pl