Lista aktualności Lista aktualności

Żywioły lasu w Nidzicy

20 maja w Nadleśnictwie Nidzica z inicjatywy Nadleśniczego Nadleśnictwa Nidzica Grzegorza Tarkowskiego odbyły się rozgrywki gry planszowej pt. „Żywioły lasu”. Nadzór nad logistyczną częścią rozgrywek objęło Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych.

Zgodnie z opisem producentów - Jest to autorska gra planszowa przeznaczona do rozgrywki w gronie 2-4 osób. Powstała w celu promocji działań Lasów Państwowych związanych z adaptacją do zmian klimatu. Atutem gry jest dobrze zbalansowana mechanika, w której równoważy się aspekt losowości oraz wpływu decyzji podejmowanych przez gracza na przebieg gry. Przejrzyste i intuicyjne zasady pozwalają szybko wczuć się w grę bez względu na wiek czy doświadczenie w grach planszowych. Chroń swój las przed skutkami sił żywiołów, bądź gotowy na ewentualne klęski i dbaj o to, aby las trwał dalej, z korzyścią dla ludzi i dla przyrody”. Nadleśnictwo Nidzica zgłosiło chęć udziału w projekcie. Na wybór miejsca rozgrywek miał fakt, że na terenie Nadleśnictwa prowadzony jest projekt „Mała retencja nizinna”. To był jeden z głównym warunków zakwalifikowania Nadleśnictwa jako współorganizatora konkursu. Rozgrywki regionalne odbywają się od 13 maja do 7 czerwca br., w 50 jednostkach Lasów Państwowych (głównie nadleśnictwach) w całej Polsce. Do „nidzickich” rozgrywek zgłosiło się 8 zespołów ze szkół w Jednorożcu, Przasnyszu i Nidzicy.

Zwycięzcą okazała się drużyna z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Adama Chętnika w Jednorożcu zdobywając 777 pkt., co w rankingu ogólnopolskim na dzień rozgrywek daje im pierwsze miejsce w Polsce. Gratulujemy i trzymamy kciuki, aby zwycięska drużyna przeszła do finału.