Lista aktualności Lista aktualności

(Bez)cenna kolekcja

Stale się powiększa, choć z pewnością lepiej gdyby w ogóle nie powstała. Dla odbiorców drewna i dla leśników to poważny problem, ponieważ powoduje obniżenie jakości drewna.

Są wśród nich odłamki pocisków artyleryjskich.
Największe prawdopodobieństwo wystąpienia metalowych elementów jest w miejscach, gdzie prowadzone były działania wojenne. Czasem takie „pamiątki” są widoczne gołym okiem. Wówczas pień ma blizny i inne zmiany na korze.
Tkwiące w drewnie ciała obce takie jak kamienie i kawałki metali, powodują zwykle nienaturalne przebarwienia w formie zacieków, a także objawy zgnilizny. W momencie kiedy ciało obce znajdzie się w drewnie bogatym w garbniki np. dębowym, w wyniku reakcji chemicznej, następuje charakterystyczne przebarwienie na czarny kolor.
Zanim drewno trafi na taśmę, poddawane jest analizie pod kątem występowania ciał obcych. Nie zawsze jednak udaje się zauważyć uszkodzone drewno przed sprzedażą.
W momencie znalezienia odłamków w drewnie, tartak informuje o tym nadleśnictwo.
Na górnej części fotografii, widać wyjęte z drewna odłamki, przekazane nadleśnictwu przez tartaki na przestrzeni 10 lat natomiast te z dolnej strony zdjęcia, to znaleziska z okresu ostatnich 2 miesięcy, które zostały znalezione w sąsiedztwie jednego z obiektów wybudowanych w ramach tzw. Pozycji Olsztyneckiej.