Lista aktualności Lista aktualności

„Choinko piękna jak las, Choinko zostań wśród nas! […]”

Za chwilę, niemal w każdym domu, blask bożonarodzeniowego drzewka rozświetli wnętrza izb, nadając im świąteczny klimat. Ten symbol jest jednym z naszych ulubionych. Mimo, iż obecnie trudno by nam było z niego zrezygnować, to tradycja ubierania iglastego drzewka, w naszym kraju nie sięga dalekich czasów. Do Polski zwyczaj ten przybył z Niemiec zaledwie 200 lat temu (między rokiem 1795 a 1806) wypierając stopniowo tradycyjne, polskie ozdoby, takie jak podłaźniczka/jeglijka, czy diducha.

Podłaźniczka - przyozdobiony czubek jodły, świerka lub stroisz sosnowy, wieszany pod sufitem;
diducha - snopy żyta, pszenicy i owsa”.

 

Najstarsze wzmianki na temat przyozdabiania drzewka na okoliczność Bożego Narodzenia pochodzą z Alzacji, z pogranicza dzisiejszej Francji i Niemiec, choć zwyczaj ten krytykowany był podczas prawionych kazań jako pogański (XV i XVI w.). Zdobiono wówczas drzewka iglaste rajskimi jabłuszkami, suszonymi owocami, orzechami oraz ozdobami z papieru.

Obecnie tradycja ubierania choinki zmieniła się. Zapewne jest to konsekwencją łatwej dostępności do szerokiej gamy ozdób w przeróżnej formie i barwach, wyznaczanych trendów, ale również braku czasu… 

Warto mimo wszystko „dorzucić” coś więcej od siebie, by jeszcze bardziej podkręcić ducha świąt, bowiem wiele z własnoręcznie zrobionych ozdób posiada swoją symbolikę, jak np.:

jabłka – rajski owoc: dają zdrowie i urodę,

orzechy – zapewniają dobrobyt i siłę,

anioły – stanowią bożą opiekę nad domem,

łańcuchy – symbolizują zniewolenie od grzechu oraz umocnienie więzi rodzinnych,

gwiazda – wskazuje drogę do domu,

dzwoneczki – niosą dobre nowiny.

 

Na samą choinkę warto wybrać naturalnie zielone drzewko, jako symbol „źródła życia”. Bez wątpienia dopełni ono atmosferę świąt swoim niepowtarzalnym aromatem wydzielanych olejków eterycznych oraz doda odrobinę naturalności w czterech ścianach. Bez obaw, jest to zupełnie EKO. Takie drzewka nie zubożają lasu - więcej na ten temat w wideo.

Natomiast plastikowe choinki, które można użyć wielokrotnie, nawet gdyby miały być użyte 100 razy to nadal ich degradowalność będzie obciążeniem dla środowiska przez kolejne 300-400 lat a może i dłużej.

A ta naturalna? Gdy przestanie zdobić nasz dom, to z pewnością stanie się domem i smakołykiem dla innych organizmów. Nie będzie stanowić kolejnego odpadu raniącego Matkę Ziemię.

 

„Jak długo zechcesz, z nami pozostań,

niech pachnie tobą domowy kąt.

Wieszając jabłka na twych gałązkach

życzymy wszystkim Wesołych Świąt.”

 

Składamy najserdeczniejsze życzenia,
zdrowych oraz otoczonych magią dobra

Świąt Bożego Narodzenia!