Lista aktualności Lista aktualności

Co w nocy w lesie huczy czyli " Noc Sów 2018"

Sowy – te niezwykle tajemnicze ptaki od dawna fascynowały ludzi. Jedni się ich bali, inni podziwiali ich inteligencję i zdolność przystosowania się do nocnego trybu życia. Sowy do dziś przyciągają swoją magnetyczną siłą - tak było również podczas „Nocy Sów” organizowanych przez Nadleśnictwo Kudypy i stowarzyszenie „Lasy Kudypskie”.

Kolejny rok z rzędu „Noce Sów” przyciągnęły do Kudyp tłumy miłośników przyrody. W czterech spotkaniach zorganizowanych w zeszłym tygodniu uczestniczyło łącznie ponad 200 osób.

Spotkania zaczynaliśmy od krótkiego wstępu teoretycznego. Nasi goście mogli się dowiedzieć m.in. jakie gatunki sów występują w Polsce, gdzie możemy je spotkać i czym się charakteryzują. Każdy, kto wziął udział w warsztatach wie już co to jest szlara i od czego zależy kolor sowich oczu. Nauczyliśmy się również rozpoznawać głosy poszczególnych gatunków. Najbardziej ekscytująca była jednak druga część spotkania, kiedy to wyruszaliśmy na wieczorny spacer do lasu. Naszym celem było usłyszeć puszczyka. Sam spacer po ciemnym lesie dal wielu osób był już sporą atrakcją i dostarczył wielu emocji. Ale na tym nie koniec, w tym roku mieliśmy mnóstwo szczęścia – wszystkie grupy słyszały w lesie sowę. I to nie jedną !!! Pogoda nam sprzyjała i pohukiwanie puszczyków, które właśnie mają okres wzmożonej aktywności głosowej, dobiegało do nas z kilku stron lasu. Słyszeliśmy zarówno samca jak i samiczkę. Wrażeniami podzieliliśmy się przy wspólnym ognisku.

Najwięcej emocji dostarczyło sobotnie spotkanie. Wszystko za sprawą czterech wyjątkowych skrzydlatych gości : płomykówki, puszczyka, włochatki i puszczyka mszarnego. Uczestnicy spotkania mogli na żywo podziwiać tych wspaniałych nocnych łowców. O ich cechach charakterystycznych i zwyczajach opowiadał ich opiekun p. Piotr Zadworny. Opowieściom nie było końca.