Lista aktualności Lista aktualności

Goście na dawnym poligonie

Do Nadleśnictwa Jedwabno zajechali dość urokliwi i rzadko spotykani goście. Warto było na nich czekać!

Nasi nowi goście to przedstawiciele drobnego kuraka leśnego, który jest kuzynem trochę większego głuszca. W połowie XX wieku ten nasz ciekawy przybysz był gatunkiem powszechnie występującym w Europie. Jeszcze w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych tylko w Polsce liczono jego populację na około 40 tys. osobników, a teraz stał się jedynie gościem w naszych pięknych polskich lasach. Liczebność tych ptaków spadła do kilkuset osobników i obecnie uznaje się ten gatunek za jeden z najbardziej zagrożonych wyginięciem kraju. Już teraz ciężko usłyszeć niosącego się poprzez leśną głuszę bełkotania (bulgotania), czuszykania (czuchotania) lub krokotania podczas tokowiska. Rzadko można ujrzeć piękne i majestatyczne czarne koguty z granatowym, wręcz metalicznym połyskiem, którzy unoszą swe ogony, odkrywając bieluteńką pokrywę podogonową i szykują się do walki o dość pospolitej urody kurę. Więc o kogo chodzi? Nie będziemy już Was trzymać w niepewności. Szanowni Państwo, jest nam niezmiernie miło powitać na terenie naszego nadleśnictwa młode osobniki cietrzewia zwyczajnego Tetrao tetrix!

Do Nadleśnictwa Jedwabno, w ramach projektu ochrony cietrzewia na gruntach będących w zarządzie Lasów Państwowych, zawitało 30 młodych osobników tego niezwykłego kuraka leśnego, który chce wrócić na łono przyrody, do swojego ukochanego leśnego domu. Za nimi bardzo długa i męcząca podróż. Obecnie młode przebywają w dwóch specjalnych wolierach, odpoczywają, regenerują i przyzwyczajają się do nowego otoczenia. Ale spokojnie, nie są one same, bo tuż obok znajdują się kury matki. Oczywiście, my też je doglądamy i czuwamy, aby nic złego im się nie wydarzyło. W końcu są naszymi najcenniejszymi gośćmi, a mamy nadzieję, że niedługo zostaną stałymi mieszkańcami byłego poligonu wojskowego Muszaki.

Tak jak wspomnieliśmy, teraz młode cietrzewie odpoczywają i nabierają sił. Będziemy Was na bieżąco informować, jak się one czują i jakie kolejne kroki poczyniliśmy, aby nasza restytucja, czyli przywrócenie gatunku zagrożonego wyginięciem, powiodła się. Proszę, trzymajcie kciuki za nas, a przede wszystkim za nie. Bo naprawdę polskie lasy zasłużyły na ich obecność!

Nadleśnictwo Jedwabno od 2012 r. realizuje program restytucji cietrzewia. Można już zaobserwować efekt naszych działań. Z najnowszych informacji wiemy, że pod woliery podchodzą starsze osobniki i również obserwują nowych gości. A przede wszystkim znów słyszymy piękną melodię koguta, który szuka swej panny!