Lista aktualności Lista aktualności

Historia w lesie zapisana, dbamy, pamiętamy, szanujemy

Leśnicy Nadleśnictwa Olsztynek odnowili mogiłę swojego kolegi po fachu. O zmarłych leśnikach pamiętało też Nadleśnictwo Kudypy. Co roku pracownicy Lasów Państwowych dbają o to, by położone na terenie lasów groby nie zostały zapomniane.

Zbliżająca się Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny skłaniają do zadumy i refleksji. W lasach Nadleśnictwa Olsztynek wiele jest miejsc świadczących o trudnej historii tych terenów. Mamy na naszych gruntach cmentarze, mogiły, krzyże z I i II wojny światowej, bezimienne groby. Zachowanie tych miejsc jako miejsc pamięci jest dla nas bardzo ważne. Dlatego pracownicy Nadleśnictwa Olsztynek wyszli z inicjatywą odnowienia mogiły Karla Skulskiego, który był leśniczym leśnictwa Dylewo. Został zabity 9 marca 1945 r. prawdopodobnie przez żołnierzy Armii Czerwonej. Grób zlokalizowany jest w środku bukowego lasu. Mogiła i krzyż zostały odnowione, postawiliśmy nowe, drewniane ogrodzenie i uporządkowalismy teren wokół tego miejsca.  Zapaliliśmy symboliczne znicze i w chwili zadumy pochyliliśmy się nad mogiłą naszego poprzednika, kolegi leśnika. Mamy nadzieję, że dzięki naszym staraniom pamięć o tym miejscu będzie trwać.

O zmarłych leśnikach pamiętali też pracownicy Nadleśnictwa Kudypy. W Nadleśnictwie Kudypy, przy parkingu Leśnego Arboretum Warmii i Mazur stoi krzyż, a pod nim znajduje się symboliczny kamień ku pamięci zmarłych. Choć upamiętnia on nieżyjących pracowników Nadleśnictwa Kudypy, to jest to jednak miejsce, gdzie możemy oddać hołd wszystkim leśnikom, którzy oddali się służbie Polskim Lasom. Każdy może tu przyjść i zapalić znicz ku pamięci i w podziękowaniu tym, którzy dbali o trwałość naszych lasów dla kolejnych pokoleń rodaków.