Lista aktualności Lista aktualności

Już 10 lat dłubania łodzi w Spychowie

W ostatni weekend zakończyły się warsztaty Święta Mazurskiej Dłubanki organizowane przez Nadleśnictwo Spychowo.

Z całego kraju drużyny trafiły do Spychowa na warsztaty ekologiczno-kulturalne Święta Mazurskiej Dłubanki. Warsztaty trwały od 6 do 10 sierpnia i tym razem z okazji 10-letniej tradycji tego wydarzenia powstało 10 dłubanek. Uczestniczyły takie grupy jak: Koło Młodych Stowarzyszenia Inżynierów Techników Leśnictwa i Drzewnictwa z Warszawy, rodzinna grupa o nazwie Matouhmik z Lubicza, Stowarzyszenie Colea z Łodzi, Podlaskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Trzaskawica z Białegostoku, Synowie Jaćwieży z Suwałk, Urząd Miasta Puck, Kurpiowskie Bractwo Bartne z Durlas, grupa rekonstrukcyjna Pancerna X, która przyjechała do nas prosto z Wolina oraz 2 grupy złożone z mieszkańców Spychowa i okolic (grupy o nazwie Park Jurandzki i Pocisk ze Spychowa). Łącznie w warsztatach wzięło udział ponad 50 osób.

Przez 4 dni pod okiem instruktora Artura Zielińskiego, grupy w pocie czoła pracowały zarówno pilarkami łańcuchowymi, jak i siekierami, ciosłami, ośnikami i dłutami, by z jednego, topolowego pnia powstała łódź jednopienna. Większość drużyn wykonywała dłubankę na wzór znalezisk archeologicznych z różnych miejsc w Polsce oraz innych kontynentów, gdzie ten środek transportu był powszechnie stosowany. Uczestnicy poza pracą nad dłubanką, mieli możliwość biwakowania w pięknym miejscu nad samym jeziorem Spychowskim, gotowania wspólnych posiłków w kociołku, śpiewania przy ognisku przy akompaniamencie zespołu In Taberna, czy obejrzenia spektaklu teatralnego „Mistrz Manole” w artystycznej Stodole Chochół Nadleśnictwa Spychowo.

W sobotę 10 sierpnia, podczas jubileuszowego XV Mazurskiego Konkursu Sygnalistów Myśliwskich im. Tomka Napiórkowskiego, odbyły się regaty wykonanych dłubanek. Jest to chyba najbardziej widowiskowa część warsztatów, gdyż to właśnie wtedy jest możliwość sprawdzenia łódki w warunkach wodnych. Próba przepłynięcia wyznaczonej trasy zawsze jest najbardziej emocjonująca, tym bardziej, że każdej grupie zależy na zwycięstwie. Na szczęście wszystkie dłubanki pokonały próbę wody i bez problemu dotarły do brzegu. Najszybciej trasę między bojkami pokonała rodzinna dłubanka z Lubicza. Sędziowie również ocenili najładniej wykonaną dłubankę, którą w tym roku wykonała grupa z Urzędu Miasta Pucka. Jury przyznało również nagrodę drużynie Kurpiowskiego Bractwa Bartnego, za technikę przemieszczania się dłubanką na jeziorze.

Partnerami Święta Mazurskiej Dłubanki byli: Stowarzyszenie Przyjazne Spychowo, Ochotnicza Straż Pożarna w Spychowie, Olivier Kajaki oraz Grupa Ratownicza Autrimpus ze Szczytna.

 

Tekst: Adam Gełdon - Nadleśnictwo Spychowo

Zdjęcia: Adam Gełdon, Aleksander Adamski - Nadleśnictwo Spychowo