Lista aktualności Lista aktualności

Kudypskie Arboretum wzbogaciło się o "Dąb Lekarski"

Arboretum w Kudypach zostało wybrane na miejsce, w którym będzie rósł dąb pamięci w uznaniu dla lekarzy tworzących medycynę na powojennych terenach Warmii i Mazur.

W piątek 18 października 2019 roku do Kudyp przyjechali lekarze z Okręgowej
Warmińsko - Mazurskiej Izby Lekarskiej. Podczas uroczystego spotkania, w obecności Dyrektora RDLP
w Olsztynie Mariusza Orzechowskiego oraz pracowników Nadleśnictwa Kudypy, lekarze posadzili piękny dąb szypułkowy, przy którego korzeniach spoczęła kapsuła upamiętniająca
to wydarzenie. 

Ten symbol siły i długowieczności będzie rósł w Arboretum ku czci lekarzy, którzy przybyli
do Olsztyna i na całą Warmię i Mazury, aby tworzyć medycynę w powojennej Polsce. Dzięki zasługom pionierów, którzy budowali olsztyńską służbę zdrowia, miejscowa medycyna jest znana nie tylko
w całej Polsce, ale również i w Europie. Choć wspomniani pionierzy pełnią swą służbę już na wiecznym dyżurze, to pamięć o nich pozostaje, a będzie o tym świadczyć po długie czasy posadzony w Arboretum dąb.

Pogoda tego dnia była wręcz zamówiona i sadzenie odbyło się w promieniach słońca, które nasycały jesienne barwy przygotowujących sie do zimy roślin. Podniosłą atmosferę dodatkowo uświetnił występ Zespołu Sygnalistów Myśliwskich "Leśna Brać".

Sadzenie pamiątkowego dębu odbyło się w ramach Czwartego Spotkania Medyków z Historią poświęconego początkom rozwoju specjalizacji lekarskich na Warmii i Mazurach po II wojnie światowej, które odbyło się w Olsztynie w dniach 18-19 październik 2019r.