Lista aktualności Lista aktualności

Las polskich spadochroniarzy

10 października na terenie byłego lotniska 29 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Ornecie upamiętniono żołnierzy 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej wraz z dowódcą generałem Stanisławem Sosabowskim. W trakcie uroczystości posadzono 3 tysiące sadzonek dębów i buków, tyle było niemal żołnierzy Brygady.

Głównym gościem imprezy był Pan Alfons Trocki jeden z ostatnich żyjących żołnierzy Brygady. Pan Alfons Trocki posadził pamiątkowego dęba, a później podzielił się swoimi wspomnieniami, oto jedno z nich „w dniu moich urodzin moją kompanię wizytował generał Stanisław Sosabowski. Dowódca kompanii powiedział generałowi o moich urodzinach, wtedy generał podszedł do mnie i życzył mi, co najmniej 102 lata. To dla mnie jest rozkaz”. Obecnie Panu Alfonsowi brakuje 2 miesięcy i 2 lat do 102 lat.

W sadzeniu obok organizatorów Nadleśnictwa Orneta i Stowarzyszenie „Reduta Orneta”  wzięły udział grupy rekonstruktorów historycznych „Front”, „Tobie Polsko”, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie” i „Arnhem”  w historycznych strojach żołnierzy Brygady oraz młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Polskich Spadochroniarzy z Gdańska, historyczne samochody udostępniło Muzeum Polskiego Czynu Zbrojnego w Armiach Sprzymierzonych. Mimo zapowiadanego deszczu pogoda dopisała i uczestnicy posadzili wszystkie 3 tysiące drzewek. Po sadzeniu Alfons Trocki wraz Nadleśniczym Piotrem Matusikiem uroczyście odsłonili pamiątkową tablicę. Na zakończenie wszyscy strudzeni uczestnicy posilili się grochówką z kuchni polowej.

Teraz w rękach Leśników jest pielęgnowanie Lasu, aby ten żywy pomnik wzrastał, a szum dębowych liści przypominał o bohaterstwie Polskich Spadochroniarzy, którym nie było dane walczyć w Polsce. 

 

1 SAMODZIELNA BRYGADA SPADOCHRONOWA

Jednostka powietrzno-desantowa  Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie (1941 -1947).

Po upadku Francji (1940) z ewakuowanych polskich żołnierzy i oficerów rozpoczęto w Szkocji formowanie Kanadyjskiej Brygady Strzelców.  Jednostkę w sierpniu 1940 r. przemianowano na  4 Brygadę Kadrową Strzelców.

Od 17 lutego 1941 r. w Ringway, brytyjskim ośrodku szkoleniowym,  rozpoczęto przeszkalanie spadochronowe wszystkich żołnierzy Brygady.

Dzięki staraniom dowódcy Brygady płk. Sosabowskiego powstał w miejscowości Largo Low własny ośrodek szkoleniowy, gdzie zbudowano pierwszą w Wielkiej Brytanii wieżę spadochronową. Ośrodek przygotowywał polskich żołnierzy do zaawansowanego szkolenia spadochronowego.

23 września 1941 roku Polacy przeprowadzili pierwsze ćwiczenia taktyczne w obecności gen. Władysława Sikorskiego. Sikorski zdumiony był znakomitym wyszkoleniem brygady oraz wielką sprawnością fizyczną spadochroniarzy. Dlatego rozkazem z 9 października 1941 r. została powołana 1 Samodzielna Brygada Spadochronowa. W 1944 r. odbyła się uroczystość przekazania Samodzielnej Brygadzie sztandaru wykonanego przez kobiety z okupowanej Warszawy.

Brygada podlegała bezpośrednio Naczelnemu Wodzowi i była przygotowywana dla wsparcia powszechnego powstania w okupowanej Polsce.

Jednak, 6 czerwca 1944 r. Brygada została włączona w skład 1 Korpusu Powietrznego i podporządkowana dowództwu brytyjskiemu, powierzając Jednostce inne zadania niż pierwotnie planowano.

Swój chrzest bojowy polscy spadochroniarze mieli 17 – 25 września 1944 r. podczas operacji „Market Garden”. Brygada wzięła udział w walkach o opanowanie mostów w Arnhem oraz utrzymanie przyczółków na północnym brzegu Renu. W rejon walk przerzucono drogą powietrzną około 1500 polskich żołnierzy. Podczas ciężkich walk w rejonie Driel, Oosterbeek i Arnhem brygada straciła 23% stanu osobowego (zginęło 96 żołnierzy, rannych i zaginionych zostało 249).

W maju 1945 Brygada powróciła na kontynent i pełniła służbę okupacyjną na terenie Niemiec. 18 lipca 1947 r. polska jednostka została rozwiązana.

 

Specjalne podziękowania dla inicjatora akcji Pana Roberta Dubaja oraz osób i firm, które pomogły w organizacji tej uroczystości.