Lista aktualności Lista aktualności

Lasy Państwowe na ratunek cietrzewiom

Od 29 czerwca ośrodek hodowli cietrzewia w Nadleśnictwie Spychowo jest już oficjalnie otwarty. – Chwała Lasom Państwowym, że podjęły się ratowania tego gatunku – podkreślał dr Andrzej Kruszewicz, dyrektor warszawskiego ZOO.

Oficjalne otwarcie ośrodka hodowli cietrzewia w Nadleśnictwie Spychowo odbyło się 29 czerwca, a poprzedziło je sympozjum naukowe „Hodowla i reintrodukcja cietrzewia – zagrożenia, praktyka, przyszłość”. Prelegenci byli zgodni: populacja tego kuraka jest w Polsce zagrożona wyginięciem i bez zdecydowanych działań nie da się jej uratować. – Chwała Lasom Państwowym, że podjęły się ratowania tego gatunku. To jest dosłownie ostatni moment, abyśmy mieli szansę na uchronienie polskiej populacji cietrzewia przed całkowitym wyginięciem. Jeśli nie Lasy Państwowe, to nikt inny nie uratuje cietrzewi – podkreślał dr Andrzej Kruszewicz, ornitolog i dyrektor warszawskiego ZOO.

Duża w tym rola nadleśnictw nadzorowanych przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Olsztynie. W projekcie uczestniczą Nadleśnictwa Szczytno i Jedwabno, gdzie m.in. wsiedlane będą cietrzewie wyhodowane w przyszłości w ośrodku hodowli cietrzewia w Nadleśnictwie Spychowo. – To kolejny projekt z zakresu czynnej ochrony przyrody, w którym uczestniczymy – zaznaczył Mariusz Orzechowski, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.

Budynek, w którym hodowane będą cietrzewie jest wykonany wyłącznie z ekologicznych materiałów. Drewno użyte do jego budowli zostało zabezpieczone jedynie przez opalanie. Dzień otwarcia ośrodka był zarazem ostatnim, w którym budynek można było swobodnie zwiedzać. Gdy wprowadzą się do niego cietrzewie ich kontakt z ludźmi będzie musiał być ograniczony niemal do zera. Chodzi o to, by pisklaki, które wyklują się w warunkach hodowlanych, mogły poradzić sobie w naturze.