Lista aktualności Lista aktualności

Leśnicy docenieni za zasługi dla środowiska

Najważniejsza na Warmii i Mazurach nagroda za zasługi dla ochrony środowiska powędrowała wczoraj do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.

Od 2014 roku Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego przyznaje nagrody w konkursie im. Prof. Janiny Wengris. Otrzymują je osoby i organizacje, których działalność przyczynia się do ochrony przyrody na Warmii i Mazurach. Ogłoszenie wyników tegorocznego konkursu odbyło się 5 lipca br.
w Olsztynie. Nagrodę dla instytucji najbardziej zaangażowanych w troskę o zachowanie walorów przyrodniczych Warmii i Mazur otrzymała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie. Z rąk Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustawa Marka Brzezina odebrał ją Adam Roczniak, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. – Przede wszystkim bardzo dziękuję, że kapituła konkursu doceniła działalność Lasów Państwowych. Nie byłoby tego sukcesu, gdyby nie zaangażowanie moich współpracowników i to im w pierwszej kolejności dziękuję za to wyróżnienie – powiedział odbierając pamiątkową statuetkę Dyrektor Adam Roczniak.

Marszałek Województwa Gustaw Marek Brzezin zauważył, że lasy stanowią jeden z filarów Województwa Warmińsko-Mazurskiego. – Lasy to niemal jedna trzecia Warmii i Mazur. Wasza działalność to przecież nie tylko ochrona przyrody. To przecież drewno i jego szeroko rozumiane przetwórstwo stanowią jedną z tzw. inteligentnych specjalizacji regionu – podkreślał Marszałek Brzezin. – Trudno też nie docenić roli Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, jeżeli chodzi o współpracę z samorządami.

Ciepłych słów pod adresem leśników nie szczędził też Krzysztof Majcher, laureat tegorocznej nagrody indywidualnej im. Prof. Janiny Wengris, który od ponad 30 lat walczy o ochronę populacji żółwia błotnego na Warmii i Mazurach. – W tym zakresie ściśle i bardzo dobrze współpracuję z nadleśnictwami Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, tworząc m.in. plany ochrony rezerwatów żółwia błotnego – podkreślał znakomity herpetolog.

Zasługi Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w zakresie troski o środowisko naturalne zauważyła także Agata Moździerz, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie.  – Współpraca z Lasami Państwowymi układa się bardzo dobrze. Na wsparcie leśników zawsze można liczyć – podkreślała Dyrektor Agata Moździerz.