Lista aktualności Lista aktualności

Leśnicy przekażą las pod budowę drogi

Przed leśnikami z Mrągowa ogromne zadanie. Już niedługo zaczną się działania związane z budową drogi szybkiego ruchu przez sam środek Mazur. S16-stka ma łączyć odcinek od Olsztyna do Białegostoku.

Dzięki tej drodze ruch tranzytowy będzie omijał miasta na tej trasie. Pierwsza część przedsięwzięcia została zakończona już parę lat temu. Aktualnie dobrą ekspresową drogą możemy dotrzeć aż do Borek Wielkich. Dla wielu ludzi jest to ogromne ułatwienie. Kiedyś ludzie dojeżdżający do pracy marnowali dużo czasu na dojazdy tam i z powrotem stojąc w ogromnych korkach. Dziś dzięki drodze ekspresowej jedzie się nie tylko dużo szybciej ale i bezpieczniej. Droga jest szersza, a zwierzyna przechodząc przez specjalne przejścia rzadziej wchodzi na jezdnie co wpływa na znaczne zmniejszenie wypadków z jej udziałem.  

Teraz zacznie się następny etap budowy na odcinku Borki Wielkie- Mrągowo. Ta część drogi będzie przebiegała przez lasy w nadzorze Nadleśnictwa Mrągowo. Odcinek trasy szybkiego ruchu będzie wynosił 16 km i na całym odcinku będzie dwupasmowy. Jednak na otwarcie trasy trzeba będzie trochę poczekać, bo ma ona być gotowa do użytku dopiero w 2023 roku.

Już teraz zaczynają się przygotowania do jej budowy, a jednym z tych etapów jest wycinka drzew. Wiemy jak tutejsza ludność dba i szanuje lasy i dlatego chcemy wszystkich uspokoić. Lasy, które zostaną wycięte są poddawane specjalistycznej ekspertyzie przyrodniczej i są opiniowane przez Regionalną Dyrekcje Ochrony Środowiska w Olsztynie. Wycinka lasów będzie obejmowała lasy Leśnictwa Surmówka, Sarż i Kromnice. Na trasie są planowane 3 przejścia dla zwierzyny grubej (większej), które są zlokalizowane przy kompleksach leśnych, a także wiele innych dla średniej i drobnej zwierzyny. Nadleśnictwo Mrągowo przekaże pod budową drogi około 30 ha lasów. Jest to konieczne by nowopowstałą trasą podróżowało się nam szybciej i bezpieczniej. W ostatnich latach Nadleśnictwu Mragowo udało powiększyć się grunty leśne o 500 ha, sadzimy około miliona sadzonek rocznie. Nieustannie monitorujemy nasze lasy i wciąż odnajdujemy nowe gatunki chronionych roślin i zwierząt dla których są robione odpowiednie zabiegi i ustanawiamy strefy ochronne. W tym roku odnaleźliśmy stanowisko sasanki łąkowej- rzadkiego kwiatka, coraz więcej pojawia się u nas rysi i wilków. W tym roku powołaliśmy 4 nowe strefy ochronne  ptaków w tym bociana czarnego i orlików.