Lista aktualności Lista aktualności

Maleństwa znalezione w lesie

Wszyscy wiemy, że nasionami dębu są żołędzie, a kasztany to nasiona kasztanowca. Wiemy też, że można z nich wyhodować drzewo. Ale jak wyglądają nasiona brzozy? Są maleńkie. Jedno nasionko jest wielkości 1mm. Dzięki temu, że jest leciutkie wiatr łatwo rozsiewa je porywając przy silniejszych podmuchach.

Ale jak zebrać takie maleństwa? Jakbyśmy chcieli je pozbierać z ziemi, tak jak żołędzie, potrzebowalibyśmy lupy i pęsety. Jest jednak inny sposób.

Nasiona brzozy dojrzewają na drzewie w kwiatostanach. Kiedy dojrzeją kwiatostan rozpada się i nasiona spadają na ziemię.  W Lasach Państwowych  nasiona zbiera się z najlepszych (czyli najzdrowszych , najbardziej żywotnych), specjalnie wybranych drzew (tzw. drzewa mateczne).  Jeżeli chcemy pozyskać te nasiona musimy je zebrać wchodząc na drzewo.  W tym tygodniu w Nadleśnictwach Mrągowo i Srokowo zebrano nasiona brzozy. Zadania podjęli się dwaj specjaliści, dla których wspinaczka jest codziennością. Byli zaopatrzeni w specjalistyczny sprzęt (liny, uprzęże, drabinki). Kiedy zbieracz wspiął się niemal na sam czubek drzewa zrywał w koronie kwiatostany. Na jednym drzewie zbieracz pracował co najmniej godzinę.

A po co nam te nasiona? Część tych nasion zostanie wysiana na szkółce leśnej. Dzięki temu kolejne pokolenia brzóz będą miały najlepsze cechy jakościowe. Druga część nasion zostanie przekazana do Leśnego Banku Genów w  Kostrzycy. Nasiona te będą tam przechowywane. Uchronimy w ten sposób geny najdorodniejszych drzew.