Lista aktualności Lista aktualności

Mina w lesie?

Pomimo upływu kilkadziesiąt lat od zakończenia II wojny światowej olsztyńskie lasy w dalszym ciągu są jej świadkami, szczególnie tym co po sobie zostawiła – niewybuchami. Najczęściej są odnajdywane przez leśników podczas prac gospodarczych, czasem przez grzybiarzy, a czasem po prostu przez osoby pozbawione wyobraźni. To trzeba podkreślić, ponieważ prawdopodobnie ktoś taki na terenie Nadleśnictwa Zaporowo przy drodze leśnej „porzucił” minę przeciwpancerną.

W dniu 8 września bieżącego roku kierowca wywożący surowiec drzewny z lasu Nadleśnictwa Zaporowo zauważył przy drodze leśnej minę przeciwpancerną. Zatrzymał pojazd i razem z podleśniczym do przyjazdu Policji i saperów zabezpieczyli miejsce zdarzenia. Okazało się na szczęście, że mina była opróżniona i bez zapalnika, jednak to nie zmienia faktu, że takie nieprzemyślane zachowanie angażuje siły i środki odpowiedzialnych służb za likwidację zagrożenia od niewybuchów. W tym roku to już 17 przypadek na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.

Przypominamy, że niezachowanie bezpieczeństwa i ostrożności po znalezieniu niewybuchu może doprowadzić do wielu nieszczęść, nawet do śmierci. Miejsce znalezienia niewybuchu należy wyraźnie oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób trzecich i niezwłocznie przekazać informację o znalezisku odpowiednim służbom (patrol saperski, Policja, Straż Miejska, Centrum Zarządzania Kryzysowego). Ewentualnie można powiadomić miejscowe nadleśnictwo. Dane adresowe jednostek w załączonym linku (http://www.olsztyn.lasy.gov.pl/nadlesnictwa).