Lista aktualności Lista aktualności

Monitoring gniazd rybołowów na terenie Nadleśnictwa Strzałowo

Kilka dni temu na terenie Nadleśnictwa Strzałowo przy dwóch gniazdach rybołowa zamontowano fotopułapki umożliwiające monitorowanie gniazd. Fotopułapki zamontowano przed przylotem ptaków i zasiedleniem gniazd w miejscach ich potencjalnego bytowania. Monitoring posłuży określeniu aktywności rybołowów oraz umożliwi obserwację lęgu nowego pokolenia.

Rybołów (Pandion haliaetus) jest gatunkiem objętym ochroną ścisłą i wymaga ochrony czynnej. Obecnie w Polsce jest bardzo nielicznym gatunkiem z tendencja spadkową populacji i jest jednym z najrzadszych lęgowych ptaków szponiastych w Polsce.

Od dnia zamontowania stwierdziliśmy ogromny sukces, bowiem nasze rybołowy przyleciały na wytypowane przez nas gniazda. Niecałe 6 dni później od dnia zamontowania fotopułapek na obu gniazdach pokazały się rybołowy. Początkowo pojedyncze osobniki, jednak minęły kolejne 3 dni i mamy kolejny sukces. W obu gniazdach pojawiły się kolejne ptaki.

Z niecierpliwością czekamy na rozwój sytuacji.

Wspólnie z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Olsztynie, Komitetem Ochrony Orłów przy współpracy z Dyrekcją Generalną Lasów Państwowych będziemy monitorować pobyt rybołowów, ich rozwój oraz przy oczekiwanym sukcesie lęgowym dokonać zaobrączkowania młodych ptaków oraz dokonać pomiarów – wielkość, ilość, waga, przebyta trasa itp. W przyszłości pozwolić to może na określenie idealnych warunków do rozmnażania się tego gatunku.