Lista aktualności Lista aktualności

Na ratunek rybołowom

Na terenie Nadleśnictwo Mrągowo powstały właśnie cztery platformy dla rybołowów.

Od 2017 roku trwa projekt ochrony rybołowa w Polsce do którego przystąpiło  34 nadleśnictw z całej Polski. Projekt obejmuję głownie tereny północnej Polski z obszarami Natura 2000. Projekt ma za zdanie zwiększyć populacje tego gatunku poprzez budowanie platform na słupach energetycznych i drzewach, badanie ich wędrówek poprzez zakładanie nadajników GPS oraz uświadamianie ludzi o tym rzadkim ptaku.

Rybołów jest jednym z najrzadszych polskich ptaków szponiastych.  Od końca XX w. ich liczebność drastycznie spadła. Na początku projektu naliczono 28 par ptaków i pomimo wielu starań w  porównaniu do naszych zagranicznych sąsiadów wypadamy bardzo słabo. A dlaczego tak jest? Na międzynarodowej konferencji, która odbyła się w Warszawie 29 listopada 2019 r. naukowcy i pasjonaci ptaków szponiastych z różnych krajów Europy dyskutowali o tym nurtującym pytaniu. Mamy nadzieję, że projekt ochrony rybołowa odkryje tą zagadkę i ptaki zaczną do nas powracać.

Nadleśnictwo Mragowo weszło do projektu pod koniec 2018 r. i doczekało się swoich platform. Na początku maja powstały 4 platformy dla rybołowów. Drzewa pod platformy zostały starannie wybrane wraz z Komitetem Ochrony Orłów. Miejsca nie są przypadkowe, leśniczowie opowiadali, że ptaki były widywane dawniej na tych terenach. Rybołów odżywia się tylko rybami więc miejsca na platformy są w odpowiedniej odległości od jezior gdzie łatwo mogą zdobyć pożywienie.  Mamy nadzieję, że rybołowy zasiedlą nasze platformy. Niestety w tym roku jest już za późno. Mamy nadzieje, że za rok  pod koniec marca będziemy mogli się cieszyć widokiem tych pięknych ptaków.