Lista aktualności Lista aktualności

Nie dotykaj, mama po mnie wróci!

Dnia 25 maja leśniczy leśnictwa Ostrów napotkał na swojej drodze małą sarnę.

Leśniczy leśnictwa Ostrów Jacek Słowik, przemierzając leśne ostępy natknął się na leżącą samotnie, pomiędzy krzewinkami borówki młodą sarnę. Leśniczy zatrzymał się, wykonał kilka pamiątkowych fotografii i czym prędzej oddalił się w przeciwnym kierunku.

Dlaczego Pan Jacek nie zabrał tego małego, bezbronnego zwierzątka do domu? Czyżby nie rozczulił go widok porzuconego na pastwę losu koźlęcia?!

Otóż nie! Leśniczy nie po raz pierwszy napotkał w lesie z pozoru porzucone zwierzę i doskonale wie, że sarnia mama w porze karmienia pojawi się przy swoim maluchu. Jedyną bronią którą w tak młodym wieku dysponują małe sarny i jelenie, to brak zapachu oraz pstrokate, kamuflujące ubarwienie. Dzięki temu istnieje duże prawdopodobieństwo że nie padną ofiarą drapieżników.

Pamiętaj! Jeśli napotkasz w lesie samotne, młode zwierzę, oddal się. Nie dotykaj, nie baw się i nie głaszcz dzikich zwierząt, ponieważ w ten sposób przekażesz im swój zapach i nie będą już „niewidoczne” dla drapieżników.

Wyjątkiem od tej zasady może być sytuacja, kiedy to napotkane zwierzę jest ranne. W takim przypadku najlepiej zwrócić się o pomoc do miejscowych leśników, weterynarzy bądź pracowników ośrodków rehabilitacji dzikich zwierząt. Źle udzielona pomoc, może przynieść więcej szkody niż pożytku! Ponadto wybierając się ze swoim pupilem do lasu, pamiętaj by trzymać go na smyczy.

Powyżej kilka zdjęć małych istot z leśnictwa Ostrów.

Czy potrafisz rozpoznać na którym zdjęciu jest mała sarna (koźlę) a na którym jeleń (cielę)?