Lista aktualności Lista aktualności

Nowy mieszkaniec Nadleśnictwa Młynary

Leśnicy z Nadleśnictwa Młynary odkryli zasiedlone gniazdo bociana czarnego. Już wystąpili o objęcie terenu wokół gniazda ochroną strefową.

 Na terenie Nadleśnictwa Młynary tej wiosny pojawiła się para bocianów czarnych. Ten bardzo rzadko spotykany gatunek uwił sobie gniazdo na dębie. Liczebność bociana czarnego w Polsce to ok. 2000 par. W marcu przylatują do naszego kraju z Afryki, gdzie zimują.
W odróżnieniu od swojego krewnego bociana białego, który wybiera tereny rolnicze i osady ludzkie, bocian czarny preferuje miejsca zaciszne, najczęściej w głębi lasu, budując swoje gniazdo w konarach starych dębów, olsz, a czasami sosen czy modrzewi.
O jego występowaniu decyduje też siedlisko- tereny podmokłe, lasy wilgotne, bagna, jeziorka gdzie znajduje pożywienie w postaci małych ryb, płazów.
Natomiast na terenie Nadleśnictwa Młynary wybrał sobie miejsce, w którym prowadzona jest gospodarka leśna. Bociany wybudowały gniazdo na drzewie bezpośrednio sąsiadującym z powierzchnią zrębu wykonanego w ostatnich latach, a teren nieopodal gniazda jest okresowo zalewany poprzez działalność bobrów.
Nasz nowy mieszkaniec będzie podlegał ochronie strefowej, czyli wokół jego gniazda niezwłocznie zostanie wyznaczona strefa ochrony całorocznej oraz okresowej, w której zabroniona jest obecność człowieka, aby nie niepokoić ptaków w okresie lęgowym.
Ważną częścią realizowanej przez Lasy Państwowe ochrony przyrody jest ochrona gatunkowa ptaków w tym bociana czarnego.
Na terenie Nadleśnictwa Młynary znajduje się 37 stref ochrony ptaków w tym 2 bociana czarnego.