Lista aktualności Lista aktualności

PIEKLI KIEŁBASKI – PODPALILI LAS

Przez bezmyślność i nieodpowiedzialność ludzką po raz kolejny w ostatnim czasie zapalił się las w okolicy Bartoszyc. Scenariusz wszystkich zdarzeń był podobny – rozpalenie ogniska w lesie, na podłożu torfowym, co spowodowało, że ogień z powierzchni przeniósł się w głąb gleby i przez to był bardzo trudny do ugaszenia.

Ostatni niedzielny (25.04.) pożar, który jedynie dzięki błyskawicznemu zgłoszeniu świadomego turysty, został wykryty w zarodku – gasiły przy użyciu specjalistycznego sprzętu przez ponad dwie godziny trzy jednostki Straży Pożarnej . Gdyby rozprzestrzenił się na cały kompleks – 150 ha bardzo cennego przyrodniczo lasu zniknęłoby bezpowrotnie. Na miejscu zdarzenia, w głębi drzewostanu, znaleziono oparte o drzewo patyki do pieczenia kiełbasy!

Przypominamy, że używanie otwartego ognia w lesie i 100 m od lasu jest – poza miejscami wyznaczonymi – zabronione i stanowi wykroczenie, natomiast rozpalanie ognisk w środku świerkowego lasu, na organicznym podłożu zakrawa na skrajną, bardzo niebezpieczną, głupotę!