Lista aktualności Lista aktualności

Plogging i sadzenie w Nadleśnictwie Wipsowo

ZASADZENIEM DRZEWEK PRZEZ SENIORÓW oraz akcją PLOGGING PO WIPSOWSKICH LASACH przyłączyliśmy się do aktywnego udziału w ogólnopolskiej kampanii „ŁĄCZĄ NAS DRZEWA”. W ramach wspomnianej inicjatywy w całej Polsce odbywają się różne wydarzenia, m.in. sadzenie drzew, leśne spacery, imprezy sportowe, akcje sprzątania i warsztaty. Wszystkie w reżimie sanitarnym, dostosowane do obowiązujących obostrzeń.

Przy „Leśnym ogrodzie”, na symbol więzi z przyrodą, chętni seniorzy zasadzili drzewka, które zostały wyhodowane z nasion pobłogosławionych przez Ojca Świętego Franciszka podczas specjalnej pielgrzymki olsztyńskich leśników do Watykanu w 2017 roku.

Zachęcaliśmy również mniej i bardziej aktywnych fizycznie, by przyłączyli się do naszej akcji plogging po wipsowskich lasach. Niestety zmuszeni byliśmy zmienić pierwotną koncepcję, dopasowując się do obecnych realów i możliwości, dlatego zaproponowaliśmy udział w wydarzeniu dość indywidualny.

Ze swojej strony próbując skupić wszystkich aktywnych, postawiliśmy na przestrzeń online. Na swoich profilach społecznościowych udostępnialiśmy materiały otrzymywane na skrzynki oraz wszelkie oznaczenia w relacjach, nagraniach i na zdjęciach.

Dlaczego plogging?

 

Trend na zbieranie śmieci podczas biegania został zapoczątkowany w Szwecji, a jego nazwa pochodzi od kombinacji słów (swe.)  „plocka” - podnosić lub zbierać oraz (ang.) „jogging”

Bo jest to aktywność, dzięki której każdy wygrywa. My zyskujemy na zdrowiu, a las odzyskuje dawny blask czystości.

 

Zależało nam na tym, by zachęcić społeczeństwo do wyjścia z domu i na odbudowaniu zatracanego ostatnio poczucia bliskości z naturą.

Ruch na świeżym powietrzu oddziałuje dobroczynnie na ciało i umysł, a dbanie o narodowe dobro, jakim jest przyroda, umacnia wspólnotę obywatelską.

Ogromne podziękowania należą się wszystkim zaangażowanym!

 

Niestety śmieci w lesie jest jeszcze wiele, ale tylko wspólnym zaangażowaniem możemy to zmienić! Potrzebne są nasze czyny, ale również słowa, by docierały do tych nieświadomych oraz mających „ambiwalentny stosunek”.

Wyrzucanie śmieci na łono natury jest okropnym czynem, lecz by wygrać, zmian należy dokonać dużo wcześniej, mianowicie żyć tak, by tych odpadów produkować jak najmniej.