Lista aktualności Lista aktualności

Pustułki wyfrunęły na wolność

Olsztyńscy leśnicy wypuścili dziś na wolność trzy, młode pustułki. Wcześniej ptaki przebywały w prowadzonym przez Nadleśnictwo Olsztyn Ośrodku Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych w Dąbrówce koło Olsztyna.

Pustułki to ptaki drapieżne z rodziny sokołowatych. Ptaki, które naturze przywrócili dzisiaj olsztyńscy leśnicy były ofiarami tzw. „ptasich kidnaperów”. Tym mianem określa się ludzi, którzy kierowani chęcią pomocy, zabierają młode zwierzęta z ich naturalnego środowiska, gdy w rzeczywistości takiej potrzeby w ogóle nie było. „Porwane” przez ludzi młode pustułki trafiły do prowadzonego przez Nadleśnictwo Olsztyn Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych w Dąbrówce. Dzięki opiece leśników mogły wrócić do swojego naturalnego środowiska, czyli… olsztyńskiego osiedla Jaroty, gdzie przyszły na świat. – Lasy Państwowe od wielu lat opiekują się zwierzętami. Takie chwile jak ta dzisiejsza to dla każdego leśnika duża radość – przyznaje Adam Roczniak, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.

Na terenie RDLP w Olsztynie od ponad dwudziestu lat działają dwa „leśne szpitale”. Ten w Dąbrówce specjalizuje się w pomocy ptakom drapieżnym. Z kolei w prowadzonym przez Nadleśnictwo Olsztynek ośrodku w Napromku koło Lubawy do zdrowia wracają przede wszystkim ssaki – w tym wilki.