Lista aktualności Lista aktualności

Rusza akcja przeciwpożarowa

Dziś na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie rozpoczyna się coroczna akcja przeciwpożarowa. A jeden z pierwszych w tym roku leśnych pożarów wybuchł w minioną sobotę w Nadleśnictwie Kudypy.

Powtarzane co roku prośby i apele: nie wypalajcie suchych traw! – znów nic nie dały. W sobotę w podolsztyńskim Nadleśnictwie Kudypy wybuchł pożar. Ogień przeniósł się do lasu z łąki, która została celowo podpalana. Na szczęście szybka ratownicza sprawiła, że straty przyrodnicze w lesie nie są duże. Spłonęła głównie sucha ściółka. Wiosna to właśnie czas, gdy statystycznie w lasach dochodzi do największej liczby pożarów. Powodem takiego stanu rzeczy jest właśnie sucha ściółka.

 

Dlatego już pod koniec marca na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie rozpoczyna się coroczna akcja przeciwpożarowa. Będzie trwać aż do jesieni i pochłonie ponad 6 mln zł. Tak zwaną akcję bezpośrednią rozpoczynamy 29 marca. Od tego dnia będzie pełniony dyżur w Regionalnym Punkcie Alarmowo Dyspozycyjnym i w PAD-ach nadleśnictw. Leśnicy uruchomią też meteorologiczne punkty pomiarowe, dzięki którym określać będą aktualny stopień zagrożenia pożarowego lasu. Uruchomiamy Leśną Bazę Lotniczą w Szymanach. Dysponować będziemy dwoma samolotami agro/gaśniczymi typu „Dromader” M18B oraz jednym samolotem patrolowym typu Aeroprakt-22. Uruchomiamy też dyżury na dostrzegalniach, czyli specjalnych wieżach, które służą do obserwacji lasu i wykrywania pożarów.